„Attīstībai/PAR” - Kopdzīves likums kā viens no ultimātiem, lai būtu koalīcijā

„Attīstībai/PAR” - Kopdzīves likums kā viens no ultimātiem, lai būtu koalīcijā

2018. gada 15. septembris

Turpmāk līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām katru ceturtienas vakaru biedrībā „Mozaīka” notiks tikšanās ar partijām, kuras jau pirms vēlēšanām skaidri paudušas savu atbalstu LGBT kopienas jautājumiem un Kopdzīves likumam. Šīs nedēļas ceturtdienas (14. septembra) vakars aizritēja, diskutējot ar partijas „Attīstībai/PAR” deputātu kandidātiem – Ilzi Viņķeli, Milu Orlovu, Sergeju Akuliču, Evitu Gošu un partijas biedri un atbalstītāju Jeļenu Jesajanu.

Partiju apvienība „Attīstībai/PAR” dibināta šogad, apvienojoties trīs partijām („Latvijas Attīstībai”, „Kustība PAR”, „Izaugsme”), kuras vieno kopīgi mērķi, kopīga vērtību izpratne un vēlme iekļūt nākamajā Saeimā. Partijas pamatvērtība ir cilvēks.

„Līdztiesība – tā nav kaprīze,” diskusijas laikā pauž partijas vēlēšanu kandidāti. Viņi vairākas reizes vakara gaitā uzsver, ka katram cilvēkam jābūt tiesībām būt brīvam un jābūt nodrošinātam, lai cilvēks savas tiesības var pilnvērtīgi realizēt.

„Tās ir cilvēka pamattiesības – arī ar citādāku seksualitāti veidot ģimeni, audzināt savus vai adoptētus bērnus. Partijā „Attīstībai/PAR” esam sapulcējušies cilvēki, kurus vieno liberāla pārliecība. Liberāls – tā ir brīvības ideoloģija,” partijas pozīciju skaidro I. Viņķele.

Jāpiebilst, ka viņa ir pirmais politiķis Latvijā, kura Praida pasākumu laikā uzrunāja cilvēkus un pauda savu atbalstu LGBT kopienai publiski. I. Viņķele uzsver, ka partija iestājas par Kopdzīves likuma pieņemšanu un par Satversmes grozīšanu, jo laulībām jābūt pieejamām visiem.

E. Goša ir viena no biedrības „Mozaīkas” dibinātājiem un LGBT kopienai jau pazīstama persona, jo vienmēr iestājusies par LGBT tiesību jautājumiem. „Atceros, kad 2006. gadā dibinājām „Mozaīku”, šķita, ka kā nevalstiskā organizācija varēsim ietekmēt procesus, lai mūsu kopienas situāciju sakārtotu. Bet gadi rit, un kā nevar savu ģimeni tiesiski aizsargāt, tā nevar. Brīnišķīgi, ka tagad LGBT kopienai nav aizliegta pulcēšanās brīvība, bet ar to vien ir par maz. Darbošanās NVO ir ļoti svarīga, bet svarīgi ir arī iesaistīties politiskajos spēkos, lai politikas līmenī paustu savu viedokli. „Attīstībai/PAR” biedru vidū ir daudz kopienas cilvēku. Kārtosim mūsu jautājumus politikas līmenī,” savu motivāciju iestaistīties politikā skaidro E. Goša.

Arī M. Orlovai ir savs stāsts: „Ilgus gadus Latvijā nav tiesiskās aizsardzības LGBT kopienas cilvēkiem. Es mēģināju braukt prom no valsts uz Vāciju un Kanādu. Bet vienā dienā izlēmu palikt un pati iestāties par mūsu tiesībām, tādēļ izlēmu kandidēt uz nākamajām Saeimas vēlēšanām.”

„Attīstībai/PAR” kā pirmās lietas, ko darīs, iekļūstot Saeimā, min Kopdzīves likumu, veselības aprūpi un izglītību.

„Ir jāaptur veselības finansēšanas likums. Ticam, ka valsts veselības apdrošināšana ir tad, kad cilvēki dzīvo savā valstī un maksā valstij nodokļus. Tā jau arī ir valsts veselības apdrošināšana un ar to vajadzētu pietikt. Iestāsimies arī par mazākiem līdzmaksājumiem, lai cilvēkiem Latvijā medicīnas pakalpojumi kļūst pieejamāki. Tāpat noteikti jāuzlabo sistēma, kā slimnīcu un poliklīniku personāls komunicē ar klientu,” skaidro I. Viņķele.

Kāda ir partijas vīzija, kādai vajadzētu būt Latvijai 2030. gadā?

„Ir apnicis redzēt, ka Latvija tik daudzus gadus ir pēdējās vietās pasaules reitingos cilvēku līdztiesības un veselības jautājumos. 2030. gadā vēlamies lepoties ar to, ka Latvijā ģimenes jūtas tiesiski pasargātas, ka cilvēki redz savu nākotni Latvijā, ka sabiedrība kopumā ir laimīgāka un veselības stāvoklis uzlabojies,” tā S. Akuličs.

„2030. gadā es Latviju gribētu redzēt saliedētu, kuras iedzīvotāji ir vienoti, pat, ja mājās runā dažādās valodās,” savā nākotnes vīzijā dalās M. Orlova.

Nākamceturtdien, 20. septembrī biedrībā „Mozaīka” notiks tikšanās ar partiju „Progresīvie” https://www.facebook.com/events/412945125899484/


Kintija Bulava, www.pride.lv


Atstāt komentāru
Komentāri
    Esi pirmais un atstāj komentāru!