ISSP acina uz diskusiju "Atmiņas traucējumi, attēls kā pieredzes starpnieks"

ISSP acina uz diskusiju "Atmiņas traucējumi, attēls kā pieredzes starpnieks"

2022. gada 3. maijs

Ceturtdien, 5. maijā, plkst 18:30 fotogrāfijas izglītības platforma ISSP aicina interesentus uz diskusiju par attēla ietekmi uz cilvēka uztveri mūsdienās. Diskusija norisināsies ISSP Galerijas izglītības programmas ietvaros, reflektējot Kristīnes Krauzes-Sluckas izstādes "Izšķirtspējas streiks" saturu.


Diskusijā galvenā uzmanība tiks vērsta uz post-digitālā laikmeta attēla pārmērīguma iezīmi, kas ir atstājusi nospiedumu uz cilvēku maņām, klātbūtnes izjūtu un apkārtējās vides uztveri, radot atmiņas traucējumus un specīgu nosķirtību cilvēkvidē.


Kopš fotogrāfijas izgudrošanas, individuālās un kolektīvās pieredzes dokumentēšana un arhivēšana ir kļuvusi kā atmiņas pagarinājuma rīks. Laika gaitā ir nomainījušās elektroniskās simulācijas, veidojot cilvēku ikdienu kā nepastarpinātu tā medializētā attēlu realitāti.


Andreass Huyssen, modernās un mūsdienu literatūras un kultūras speciālists, ir konstatējis, ka arvien vairāk cilvēku atsakās no savas spējas atcerēties sevi kā indivīdu un pārceļ šo spēju uz mākslīgajām, starpniecības atmiņu bankām, ko nodrošina tehnoloģijas. Tā rezultātā, apgalvo Huyssens, veidojas "arhīva sinhronitāte, kas izšķīdina laiku un atmiņu, izraisot kultūras amnēzijas formu".


Kā sociālie tīkli ir mainījuši fotogrāfijas un realitātes attiecības, dokumentācijai kļūstot par simulācijas un ilūzijas veidojošu rīku? Kāda ir mediju attīstība nākotnē un kā tas mainīsies? Šie un daudzi citi jautājumi tiks apspriesti caur sarunām kopā ar mākslinieci Kristīni Krauzi-Slucku, bibliogrāfi un atklātņu kolekcijas glabātāju Līgu Goldbergu un filosofu Tomu Babincevu. Diskusiju vadīs rakstniece Ieva Melgalve.


Latviešu mākslinieces Kristīnes Krauzes-Sluckas izstāde "Izšķirtspējas streiks" ir jauktu mediju instalācija, kas aplūko fotogrāfijas pārproducēšanu digitālajā laikmetā. Aplūkojamās instalācijas izejmateriāla pamatā ir sasmalcinātas fotogrāfijas no Krauzes-Sluckas ģimenes albuma. Līdz ar fotogrāfiju samalšanu ģimenes atmiņas pārvēršas bezveidīgā masā, pakļaujot fotogrāfiju jaunu nozīmju meklējumiem.


Izstādes kuratore: Iveta Gabaliņa.


Kristīnes Krauzes-Sluckas izstāde "Izšķirtspējas streiks" ir skatāma ISSP Galerijā līdz 14. maijam.

Vairāk informācijas par pasākumu: https://ej.uz/diskusija_ISSP


Biedrība ISSP jau 15 gadus darbojas laikmetīgās fotogrāfijas jomā, veidojot aktīvu fotogrāfijas vidi Latvijā, izglītojot jauno Latvijas fotogrāfijas autoru paaudzi un veicinot starptautisku apmaiņu. Līdz ar galerijas atklāšanu Berga Bazārā, ISSP sevi pieteikusi kā nozīmīgu pieturas punktu Rīgas kultūras kartē – vienīgo laikmetīgajai fotogrāfijai veltīto telpu Latvijā.


ISSP Galerijas adrese: Berga Bazārs, Marijas iela 13 k-3

www.issp.lv

Preses relīzi ievietoja Maigurs Skangalis