Drošs internets

Drošs internets

2016. gada 16. jūnijs

Esi piesardzīgs iepazīstoties internetā, taču nepadodies pie pirmās negatīvās pieredzes, jo ir daudz veiksmīgu stāstu, kad iemīlējušies cilvēki viens otru satikuši tieši virtuālajā realitātē!

Kad čato onlinā

Nevienam nesaki savu ikdienas e-pasta adresi. Tā vietā vari izveidot īpaši šim mērķim paredzētu pasta kastīti, piemēram, hotmail, g-mail vai kādā citā līdzīgā vietnē.

Virtuālajā realitātē jo īpaši viegli atklāties sarunas biedram, diemžēl tur var sastapt arī negodīgus cilvēkus, kuri uzdodas par kādu citu. Nekad neizpaud savu mājas adresi, telefona numuru, darba vai skolas vietu vai citas personiskas detaļas līdz esi pietiekami pārliecinājies, ka vari savam čata biedram uzticēties!

Bilžu apmaiņa

Vispārīgi skatoties, internetā tu esi anonīma persona. Šī anonimitāte darbojas abos virzienos, tāpēc tev nekad nevajadzētu ticēt visam, ko redzi vai dzirdi kādā čatā. Fotogrāfijas, ko tev atsūtījusi persona, ar ko čato, var un var arī nebūt īstas. Lai pilnībā pārliecinātos, ka fotogrāfijā redzams tavs sarunas biedrs, palūdz, lai viņš atsūta vēl kādu bildi. Jāuzmanās no fotogrāfijām, kas izskatās pārāk profesionālas, tās visbiežāk ir lejupielādētas no interneta, taču arī amatierisks paskats 100% neliecina par bildes autentiskumu.

Ja nevēlies tikt atpazīts virtuālajā vidē, vari ar dažādu programmu palīdzību nomaskēt savu seju. Atceries, ka kādam aizsūtot savu bildi, tā var tikt nosūtīta tālāk citiem cilvēkiem, izplatīta internetā.

Ja čato no skolas vai darba datora, vispirms pārliecinies, ka datora lietošanas noteikumi atļauj to izmantot tādam mērķim.

Par telefona numuriem

Nekad internetā neizplati savu telefona numuru, jo ,piem., zinot fiksētā (parastā) tālruņa numuru, ātri vien var uzzināt personas adresi un vārdu (tava tēva/mātes). Vari uzticēt sava priekšapmaksas mobilā telefona numuru. Tā neviens nevarēs noteikt tavu adresi un vārdu, taču ar nezināmiem zvaniem jebkurā diennakts laikā, iespējams, jārēķinās.
Nezvani nepazīstamiem cilvēkiem no savu vecāku telefoniem. Ja zvana saņēmējam ir numura noteicējs vai zvani no mobilā telefona, numurs saņēmējam būs redzams, tātad – viņš jebkurā laikā varēs atzvanīt. Pastāv liels risks, ka klausuli pacels kāds no taviem vecākiem vai tuviniekiem.

Kā palikt neatklātam

Mēs neiesakām tev melot saviem vecākiem, taču situācijā, kad vēlies patiešām būt pārliecināts par savu seksualitāti un virtuālajā vidē, lai arī neatklājot savu personību, tu to pārbaudi, tev vajadzīga papildus slepenība. Šeit būs daži padomi kā paturēt to noslēpumā.

Ja tev ir numura noteicējs, atceries izdzēst tos zvanītos vai saņemtos zvanus, kurus tu nevēlies citiem atklāt.

Ja ar citiem ģimenes locekļiem lietojat vienu datoru un tu vēlies būt drošs, ka viņiem neradīsies aizdomas par tavu seksualitāti no lapām, kuras esi apmeklējies, svarīgi atcerēties izdzēst tās pēc katra apmeklējuma no interneta pārlūka vēstures.

Ja to nedarīsi, var pavisam nejauši gadīties, ka tavs noslēpums tiek atklāts nevienam to negaidot. Piemēram, ievadot interneta pārlūkā mājas lapas nosaukumu, automātiski tiek piedāvāts apmeklēt citas, iepriekš apmeklētas saites.

Ja esi izvēlējies paturēt no citiem noslēpumā savu seksualitāti un darbības, ko veic internetā, ir svarīgi, ka spēj par sevi parūpēties, jo esi pietuvojies dubultās dzīves robežai. Ja tavi vecāki nezina, kur esi devies, un tev norunāta tikšanās ar ,,svešinieku” tev iespējams draud briesmas. Šeit būs daži padomi kā mazināt iespējamo risku.

Satiekoties

Nepaļaujies tikai uz savām iedomām. Nedod fantāzijām virsroku – personas apraksts dzīvē var nesakrist ar viņa aprakstīto tēlu čatā!

Tiekoties pirmo reizi, to vajadzētu darīt kādā publiskā vietā, kur apkārt ir arī citi cilvēki, piem., kādā kafejnīcā, klubā vai tirdzniecības centrā. Pēc tam jūs abi varat doties uz kādu klusāku vietiņu. Labāk neizmanto viņa transportu, tā atpakaļ varēsi tikt jebkurā laikā.

Vislabāk būtu, ja vēl kāds zina par tavu tikšanos – ar ko un kur tā notiks. Tu vari atstāt zīmīti, aizsūtīt e-pastu vai palūgt draugam, lai viņš tev piezvana uz mobilo telefonu un pārliecinās, ka viss ir kārtībā.

Atceries par drošību! Ja kaut kas liekas nepareizi vai neatbilstoši, esi uzmanīgs.

Vienmēr atceries, ka nekad īsti nezini ar kādu cilvēku grasies satikties. Čatojot, pavisam viegli izlikties citādākam nekā esi īstenībā. Mēs esam izveidojuši šos vienkāršos noteikumus, kuriem tavu tikšanos vajadzētu padarīt daudz drošāku:
- Satiekaties vietā un laikā, kad apkārt ir vēl citi cilvēki.
- Pasaki cilvēkam, ar ko esi saticies, ka dodoties šādos piedzīvojumos, vienmēr uz galda atstāj uzrakstītu viņa telefona numuru un vārdu, vai arī, ka esi par viņu un šo tikšanos pastāstīji kādam draugam. Tā šis cilvēks nojautīs, ka kāds cits zina, kur atrodies un ar ko esi kopā.
Pirms satiekaties, mēģini noskaidrot vai šī persona tev nemelo. Pajautā viņam par vecumu un izskatu, atceries atbildes, un atkārto jautājumus vēlāk. Ja viņa atbildes ir pavisam citādākas kā iepriekš, tūlīt pārtrauc jebkādu komunikāciju.

Par būšanu kopā

Ja satiecies ar svešinieku, lai pārgulētu, esi piesardzīgs un ņem līdzi pats savus prezervatīvus un lubrikantus.

Tev nekad nevajadzētu justies piespiestam darīt lietas, ko pats nevēlies. Vienkārši saki – viss – kad vēlies pārtraukt!
Nav svarīgi, kādu attālumu mērojis cilvēks, lai tevi satiktu – tev vienmēr ir tiesības pateikt: Nē, paldies!
Nosaki robežas, kuras nevēlies pārkāpt. Ja partneris vēlas tevi piespiest darīt ko vairāk, saki – nē!
Nodarbojoties ar anālo seksu vienmēr lieto prezervatīvus un lubrikantus.

Izvairies no spermas nokļūšanas mutē.
Par spīti tam, cik aizraujoši tas varētu būt, labāk nepiekrīti, lai nepazīstams cilvēks uzvelk tev roku dzelžus. Pietaupi savu iztēli kādam, ko pazīsti un vari uzticēties.

Sekošana šiem padomiem nenozīmē, ka esi pilnībā pasargāts no negatīvas pieredzes, taču to ņemšana vērā var tev palīdzēt justies drošākam.

Ja tev ir kāda pozitīva vai negatīva pieredze, kurā vēlies dalīties, lūdzu, sazinies ar mums.


Atstāt komentāru
Komentāri
    Esi pirmais un atstāj komentāru!