Rūpes par veselību. Cukurs un akne.

Rūpes par veselību. Cukurs un akne.

2024. gada 5. maijs

Žurnālists Loren Savini portālam wellandgood.com apgalvo, ka ir ļoti maz lietu, ko viņš nedarītu, tiecoties pēc labas ādas.Bet kura ir viena no šīm nedaudzajām lietām?Atteikties no jebkura no maniem iecienītākajiem ēdieniem.

Jūs vienkārši nepieķersit mani, ka es izslēdzu no savas dzīves piena produktus, ogļhidrātus vai vīnu, lai arī cik skaidrs un elastīgs internets apgalvo, ka tas padarīs manu ādu, un tas jo īpaši attiecas uz debatēm par cukuru un pūtītēm.

Ideja, ka cukurs var izraisīt pūtītes, ir iemūžināta jau sen.Sāpīga pūtīte uz zoda?Varbūt tā bija tā šokolādes kūka, kuru ēdāt vakariņās?Negaidīti izsitumi pirms kāzām?Tas varētu būt saistīts ar sodas daudzuma palielināšanos, ko esat lietojis, lai pārvarētu stresu.Saraksts — un baiļu raisīšana — turpinās.

Bet tas nav tik vienkārši.Jā, cukurs var ietekmēt jūsu ādu, taču tas, iespējams, neizraisa pūtītes tā, kā jūs domājat.Lai palīdzētu mums atspēkot mītus un precīzi noteikt vai cukurs izraisa pūtītes, mēs runājām ar sertificētiem dermatologiem Brūku Džefiju (Brooke Jeffy, sertificēta dermatologa, kas atrodas Skotsdeilā), MD;Mišelu Farberi (Michele Farber, sertificēta dermatoloģe), MD; Nānu Bokaju (Naana Boakye, sertificēta dermatoloģe, kas atrodas Englewood Cliffs), MD;un Nilu Farnsvortu (Neil Farnsworth, padomes sertificēts dermatologs Westlake Dermatology Hjūstonā, Teksasā), MD;kurš precīzi noskaidroja, kā cukurs (un jūsu iecienītākie ēdieni kopumā) var ietekmēt mūsu ādas veselību.

Kā jūsu uzturs ietekmē jūsu ādu?

Ievadā jāsaka sekojoši: viss, ko ievietojat savā ķermenī, kaut kādā veidā ietekmēs jūsu ādu."Atslēga uz veselīgu ādu ir jūsu zarnu veselībā," saka Dr Boakye.Tas var izklausīties nedaudz dīvaini, taču patiesībā jūsu zarnās un ādā ir ekosistēmas, ko sauc par mikrobiomiem, kas sastāv no organismiem, piemēram, baktērijām, sēnītēm un vīrusiem, kas uztur jūsu zarnas un ādu veselīgu.Ja esat kādreiz dzirdējis par ādas un zarnu savienojumu, cilvēki runā par to."Zarnu mikrobioms tieši sazinās ar ādas mikrobiomu, tāpēc tas, ko jūs patērējat savā uzturā, ir galvenais faktors jūsu ādas veselībā," saka Dr Boakye.

Piemēram, ja jūsu ķermenis ļoti labi neapstrādā lipekli, bagetes ēšana var izraisīt iekaisumu visā sistēmā, tostarp ādā.Iekaisusi āda ir bojāta āda, un bojāta āda rada ideālu vidi pūtītēm."Pētījumi ir parādījuši, ka, ja indivīds patērē diētu ar zemu šķiedrvielu saturu, tas var saasināt dažādas iekaisuma slimības, piemēram, pinnes, rozāciju, psoriāzi un ekzēmu," saka Dr Boakye.

Un, protams, ja jūs ēdat tonnu cukura vai piena produktu (vai jebko ar augstu glikēmisko indeksu), jūsu insulīns — hormons, kas palīdz apstrādāt šo cukuru un pārvērst to enerģijā — palielināsies.Kā jūs atceraties no pubertātes laikiem, hormoniem ir milzīga nozīme jūsu ādas veselībā, un daži cilvēki ir jutīgāki pret šīm hormonu svārstībām nekā citi.Tas nenozīmē, ka jums ir jāatsakās no ēdieniem, kas jums patīk, vienkārši tiecoties pēc labākas ādas, jo īpaši tāpēc, ka rezultātus nevar garantēt, un tas mūs noved pie lielā jautājuma:

Vai cukurs izraisa pūtītes?

"Nav zinātnisku pierādījumu, ka cukurs tieši izraisa pūtītes," saka Dr Boakye.Tomēr ir zināms, ka cukura patēriņš var netīšām palielināt uzliesmojumu risku vairāku netiešu iemeslu dēļ.

"Cukurs palielina iekaisuma daudzumu mūsu ķermenī kopumā, tostarp ādā," saka Dr Jeffy.

Šis iekaisums negatīvi ietekmē ādas barjeru, padarot mūs vairāk pakļautiem izsitumiem. Cukura uzņemšana arī palielina insulīna līmeni, kas izraisa palielinātu eļļas veidošanos ādā, saka Dr Džefijs.Pēc tam šī liekā eļļa aiztur atmirušās ādas šūnas porās un var izraisīt iekaisumu un izsitumus.Tātad, nē, cukurs tieši neizraisa pūtītes, taču tas noteikti rada vidi, kas palielina pūtīšu rašanās iespējamību.

Vai atteikšanās no cukura izdzēsīs manas pinnes?

Cukura atmešana var nedaudz palīdzēt jūsu ādai, taču kopumā pūtītēm ir daudz faktoru, tāpēc cukura samazināšana un nosaukšana par ārstēšanu var būt tikai neliela daļa no daudzpakāpju risinājuma."Hormonu izraisītām izmaiņām dzīvesveida, vecuma un uztura dēļ ir nozīme, tāpat kā mūsu izvēlei, piemēram, kā tad, kad un ko mēs uzklājam uz ādas," saka Dr Džefijs.

Ja jūs nepietiekami gulējat, cīnāties ar lielu stresu, esat pakļauts pārāk daudziem piesārņotājiem vai alergēniem vai jums ir ģenētiska nosliece uz pūtītēm, cukura samazināšana neizraisīs jaunus izsitumus.

Tā vietā, lai novērstu visus avotus, kas potenciāli traucē jums, Dr. Farber iesaka apmeklēt savu dermatologu, lai noskaidrotu pareizo produktu klāstu — gan bezrecepšu, gan recepšu —, lai palīdzētu veiksmīgi ārstēt pūtītes pirmo reizi.

Vai daži cukura veidi jūsu ādai ir sliktāki nekā citi?

Ja raizējaties par savu cukura patēriņu un to, kā tas var ietekmēt jūsu ādu, ir svarīgi ņemt vērā, ka parasti tiek uzskatīts, ka rafinētie cukuri ir cietāki ādai nekā dabīgie cukuri (domājiet par vīnogu sodu, kas tiek salīdzināta ar parastajām vīnogām)."Rafinētajiem cukuriem ir augsts glikēmiskais indekss, kas var izraisīt paaugstinātu insulīna līmeni un izraisīt pūtītes attīstību," saka Dr Boakye.Bet atkal, mērenība un līdzsvars šeit ir galvenais jūsu ādas veselībai (un veselībai kopumā).

Kā es varu novērst cukura izraisītu izsitumu?

Cukura izraisītas pūtītes ir tādas pašas kā jebkura cita pūtīte — varētu teikt, ka nav īpašu pūtīšu.Ja strādājat ar melniem vai baltiem punktiem, iknedēļas ādas kopšanas rutīnā varat iekļaut pīlinga sastāvdaļas, piemēram, salicilskābi vai glikolskābi, un, ja jūs saskaraties ar iekaisušām pūtītēm (tādas, kas sāp un pulsē), vajadzētu izlaist aptiekas apmeklējuma un dodieties pie sava dermatologa, lai uzzinātu profesionālas recepšu iespējas, saka Dr Farber.

Noslēgumā

Lai gan nav pierādījumu, ka cukurs var tieši izraisīt pūtītes, tas tomēr izraisa hormonālos uzliesmojumus, kas var radīt vidi, kas ir nobriedusi pārmērīgiem taukiem un aizsprostotām porām.Bet, atmetot cukuru vien, jūs maģiski neiegūsit perfekti gludu ādu.Pinnes ir daudzfaktoriālas, tāpēc, ēdot jebko ar mēru (pienu, lipekli, cukuru), kā arī stresa pārvarēšanu, labu miegu un stingru ādas kopšanas rutīnu, būs redzamas izmaiņas.Turklāt mēs nekad nelūgtu jums pilnībā atteikties no šokolādes kruasāniem — mēs neesam tik nežēlīgi.


Avots: https://www.wellandgood.com

Rakstu sagatavoja brīvprātīgā Pride.lv reportiere Kristīne

Rakstu ievietoja Pride.Lv redaktors Maigurs Skangalis