"Sistēma nav gatava aizstāvēt". Mirusi atrasta krievu LGBT+ aktīviste Grigorjeva

"Sistēma nav gatava aizstāvēt". Mirusi atrasta krievu LGBT+ aktīviste Grigorjeva

2019. gada 18. septembris

Jeleņa Grigorjeva - krievu LGBT+ aktīviste - jutās apdraudēta, kad viņas vārds parādījās mājaslapā, kas piedāvā atalgojumu par uzbrukšanu kopienai. Pāris dienas vēlāk viņa tika atrasta bez dzīvības pazīmēm.

Krievu LGBTQ aktīviste, Jeļena Grigrorjeva, Sanktpēterburgā svētdienas naktī, 2019. gada 21. jūlijā, tika līdz nāvei sadurta pēc viņas vārda publicēšanas mājaslapā, kas iedrošina cilvēkus “medīt” LGBTQ aktīvistus, un par kuras iedvesmu kļuvusi šausmu filma ar tādu pašu pasākumu - “Zāģis”.

Ziņas krievu avīzē “Fotanka” vēsta, ka aizdomās turamais ir četrdestimgadīgs Baškortostanas pilsonis, kuru aizturējusi policija.

Balstoties uz Krievu LGBT tīklu, Jeļena sadarbojās ar Krievijas Heteroseksuāļu un LGBT apvienību, lai panāktu vienlīdzību un citas aktīvistu prasības.

Vadoties pēc viņas draugu un kolēģu tiešsaistes ziņām, Grigorjevna bija nobažījusies par savu drošību, kad savu vārdu un personīgo informāciju atrada homofobiskajā mājaslapā.

“Es šodien uzzināju, ka Ļena jautāja mūsu kopīgam draugam, lai parūpējas par viņas kaķi dienā, kad saņēma nāves draudus, ” šādu ierakstu interneta vietnē “Facebook.com” publicēja viņas draugs un aktīvists Dinārs Idrisovs.

“Krievijas valstij vajadzēja nodrošināt aizstāvniecību,” Idrisovs raksta. “Jeļena un viņas advokāts lūdza tiesībaizsardzības iestādēm prieprasījumu rīkoties sakarā ar vardarbību un nāves draudiem, bet netika izrādīta nekāda iniciatīva. ”

C:\Users\Guest\Desktop\190723-yelena-grigoryeva-al-0948_0b58e760578ffecf25336465cee6ac24.fit-2000w.jpg

Policija aiztur Jeļenu Grigorjevu anti-LGBT diskriminējošā protestā Sanktpēterburgā, Krievijā, 17. aprīlī.


“Otrdien, Idrisovs precizēja savā ierakstā, ka Grigorjevas māte ir identificējusi līķi, un izmeklētāji Sanktpēterburgā ir pārņēmuši lietu. Citi aktīvisti raksta sociālajos tīklos, ka nedēļas nogalē Grigorjevas līķi atrada netālu no viņas mājām ar dūrienu brūcēm un žņaugšanas pazīmēm,” raksta “The Moscow Times”.

18. jūlijā, dienas pirms viņa tika nogalināta, Grigorjeva veica ierakstu savā Facebook lapā par “Zāģa” mājaslapu.

Grigorjeva rakstīja, ka mājaslapa, kas organizē homoseksuāļu, biseksuāļu un transseksuāļu medības, parādījās 2018. gada pavasarī, bet tika dzēsta vairākas reizes. Taču katru reizi savu darbību tā turpināja, arvien gūstot popularitāti. Mājaslapa publicēja personīgu informāciju – fotogrāfijas un adreses par, iespējams, LGBT+ aktīvistiem. Tiem, kuri būs veiksmīgi veikuši uzbrukumu, tika piedāvāta atlīdzība.

“Valsts iestādes vēl joprojām neko nav darījušas, lai atrastu šīs ‘spēles’ autorus un sauktu pie atbildības, ” Grigorjeva rakstīja. Tāpat viņa aicināja tos, kuri ir pret šo mājaslapu, sazināties ar Krievijas prokuratūru un atbilstošajiem dienestiem.

“Svarīgi! Krievijas LGBT tīkls ir vairākkārt mēģinājis sazināties ar cilvēkiem, kuri ir cietuši no šīs grupas darbībām, taču nesekmīgi. Mēs neatradām nevienu uzbrukuma lietu, kura būtu tieši sastīta ar šo grupu,” Grigorjeva rakstīja.

Trīs dienas pēc šī raksta publicēšanas Grigorjeva bija mirusi.

“Policija Sanktpēterburgā apstiprināja, ka viņa bija vairākkārt ziņojusi par draudiem, taču minēja, ka tie neapdraud dzīvību, un ir attiecināmi uz konfliktiem mājās ar cilvēkiem, kurus viņa pazina,” ziņo RBC mediju portāls.

Svetlana Zakharova, komunikācijas menedžere un Krievijas LGBT valdes locekle, apstiprināja Grigorjevas profilā minēto.

“Patiesībā, mēs uzzinājām par sarakstu jau aizvadītā gada pavasarī, kopš tā laika mēs vērsāmies pie varas iestādēm – policijas, prokuratūras, izmeklētāju komitejas un citiem aktīvistiem ar lūgumu to nobloķēt,” viņa stāsta.

Zakharova teica, ka mājaslapa bija pāris reizes nobloķēta, ieskaitot pagājušajā nedēļā, taču tā turpināja paradīties, un šīs vasaras jūlijā, tur tika publicēts Jeļenas vārds.

“Viņi publicē tādu informāciju kā LGBT aktīvstu fotogrāfijas, adreses, vārdus, aicinot cilvēkus medīt LGBT aktīvistus, lai varētu par to vēlāk saņemt atlīdzību. Aicināju policiju uzsākt izmeklēšanu. Diemžēl, domāju, ka nē, un es esmu pārliecināta, ka pat ja tas ir homofobisks naida izraisīts noziegums, naida motīvs netiktu ņemts vērā… Krievijā ar tiesību aizsardzību situācija ir īpaši bēdīga – pat ja tu ej uz policiju, lai ierosinātu lietu, policija var atteikties to reģistrēt,” Zakharova piebilst. “Jā, cilvēki ir ļoti nobažījušies – es pat teiktu, ka fakts, ka šī mājaslapa eksistē tik ilgi bez nekādas reakcijas no attiecīgajām personām ļoti daudz izsaka; tas vēsta arī par homofobiju institucionālā līmenī.”

Arī valdība, kas ir Vladimira Putina vadībā, kriminalizē LGBTQ aktīvismu un vēršas pret “homoseksuāļu propogandu”, savukārt nesena aptauja liecina, ka vidēji Krievijas iedzīvotāji ir mazāk negatīvi noskaņoti pret LGBTQ kopienu nekā valdība. Maija rādītāji liecināja, ka veseli 43% respondentu uzskata, ka kopienai un tās pārstāvjiem vajadzētu būt tādām pašām tiesībām kā citiem iedzīvotājiem,” tā vēsta “The Moscow Times”, neatkarīgs laikraksts angļu valodā.

Krievija saņem ļoti nelielu pretestību internacionālā līmenī par ievērojamo regresu LGBTQ tiesībās. Šomēnes Eiropas Cilvēktiesību tiesa lika valstij samaksāt 42 500 eiro par incidentiem pret LGBTQ grupām, kuru izmeklēšanu Valsts noraidīja.

Oriģinālraksts: https://www.nbcnews.com/feature/nbc-out/russian-lgbtq-activist-killed-after-being-listed-saw-inspired-site-n1032841

Vēlamies pateikties LGBT un Viņu draugu organizācijai "Mozaīka", Jauniešu grupai "Skapis.eu" un Jaunatnes organizācijai "Protests", kas ir veikušas dažādas aktivitātes, atbalstot LGBT tīklu Krievijā un nosodot Krievijas varasiestādes, gan sociālajos medijos, gan protesta akcijās.

Tāpat izsakām visdziļāko līdzjūtību aktīvistes Jeļenas Grigorjevas tuviniekiem par notikušo.

Rakstu sagatavoja

Alvīne Henriete Auziņa,

kopā ar pride.lv komandu

Atstāt komentāru
Komentāri
    Esi pirmais un atstāj komentāru!