Vecākās meitas sindroms

Vecākās meitas sindroms

2024. gada 18. maijs

Šis sindroms var būt iemesls tam, kāpēc jūs esat tik patīkams pieaugušais citiem cilvēkiem.

Ja jūs esat vecākais brālis vai māsa, jums un jūsu vecākiem ir daudz neaizmirstamu notikumu: pirmie mazuļa soļi, pirmais vārds mazuļu grāmatā, pirmais bērns, kurš absolvē vidusskolu.Diemžēl jūs iespējams bijāt pirmais, kuram jāceļas no rīta, lai pieceltu jaunākos brāļus un māsas, vai arī pirmais, kurš iemācījās gatavot, jo vakariņu gatavošana kļuva par jūsu atbildību.Varbūt jūs vairāk jutāties kā surogātvecāks saviem brāļiem un māsām, nevis kā bērns.Ja tas izklausās pazīstami, jūs neesat viens, un tam ir nosaukums — “vecākās meitas sindroms”.

Šajā rakstā uzklausīsim dažu speciālistu ieteikumus.

Benu Lahiry, LMFT - terapeits un pirmslaulību konsultāciju klīniskais darbinieksDerils Epltons, EdD - psihoterapeits un attiecību trenerisSabrina Romanoff, PsyD - licencēta klīniskā psiholoģe un Ješivas universitātes profesore

Vecākās meitas sindroms pats par sevi nav jauns jēdziens.Bet tas ir nopelnījis jaunu dzīvi sociālajos medijos, jo par šo tēmu tiek publicēti TikTok videoklipi.Šajā video no terapeites Katijas Mortones, LMFT, viņa vecākās meitas sindromu apraksta kā “unikālo spiedienu un pienākumus, kas uzlikti vecākajai meitai ģimenē”.Citā videoklipā terapeite Israa Nasira stāsta, ka pret jums izturējās kā pret vecāko meiteni ģimenē, kas var parādīties jūsu audzināšanā un bērnu audzināšanā.

"[Vecākās meitas] ir pieradušas darboties tik augstā līmenī, ka neapzinās savas vajadzības. Viņu pašvērtība kļūst saistīta ar savu pienākumu veiksmīgu vadību un citu apmierināšanu."— Benu Lahirijs, LMFT

Vismaz cilvēkiem, kas izmanto TikTok, ideja par vecākās meitas sindromu ļoti atbilst viņu pieredzei."Es nekad neatceros, ka biju bērns.Vienmēr jutos atbildīgs gan par vecākiem, gan jaunākajiem brāļiem... Esmu izsmelts,” rakstīja kāds cilvēks komentāros.

Taču, tāpat kā ar jebkuru garīgās veselības vai psiholoģijas tendenci internetā, vienmēr ir vērts pajautāt, cik šī koncepcija ir īsta.Tālāk izlasiet, ko terapeiti un garīgās veselības eksperti saka par vecākās meitas sindromu un to, kā tas var ietekmēt jūsu dzīvi un attiecības.

Kas ir vecākās meitas sindroms?

Vecākās meitas sindroms apraksta “pirmdzimušo meitu kopīgo pieredzi”, saka terapeits Benu Lahirijs, LMFT, Ours galvenais klīniskais darbinieks."Tas var izpausties kā visaptveroša pienākuma apziņa, grūtības noteikt robežas un izaicinājumi veselīgu attiecību veidošanā."

Līdzīgi kā vidējā bērna sindroms, vecākās meitas sindroms nav oficiāla garīgās veselības diagnoze.Tā vietā tas ir dzimšanas secības teorijas apakštips, ideja, ka cilvēka vieta ģimenē (vecākais, vidējais, jaunākais un vienīgais bērns) var ietekmēt personas personību un attīstību.Šo teoriju divdesmitajos gados izstrādāja psihologs Alfrēds Adlers. Adlera teorijā par dzimšanas kārtību vecākajam bērnam parasti ir ļoti lielas cerības no saviem vecākiem, un viņam tiek uzlikta liela atbildība.Arī jaunākie brāļi un māsas viņus “nocēla” no vecāku uzmanības;saskaņā ar viņa teoriju, vecāki bērni zemapziņā cenšas atgūt savu vecāku uzmanību, darot visu, ko no viņiem gaida.

Vecākās meitas sindroms apraksta unikālu dzimumu versiju par to, kas var notikt ar vecāko brāli un māsu ģimenē.Tā var attīstīties, kad “mātes ir satriektas un nespēj pašas tikt galā ar pienākumiem,” saka Sabrina Romanoff, PsyD, klīniskā psiholoģe un Ješivas universitātes profesore.Mātes var uzticēt uzdevumus savām meitām, vai arī meitas var pārņemt mātes stresu un just pienākumu palīdzēt mājas vai aprūpes pienākumos.Turpretī dēli parasti tiek mudināti būt neatkarīgiem un nodarboties ar hobijiem, attiecībām vai karjeru pēc savas izvēles, viņa piebilst.

Biežāk šo sindromu ietekmēti bērnu, kas vēlāk kļūst par sievietēm, jo "tiek uzskatīts, ka meitenes nobriest ātrāk nekā zēni," saka Patriss Le Gojs, PhD, LMFT, starptautiskā psiholoģe un licencēta laulību un ģimenes terapeite, kas nozīmē, ka pieaugušie uzskata, ka viņas ir gatavas grūtākiem uzdevumiem un pienākumiem.ātrāk (un varētu arī izvirzīt viņiem augstākus standartus) nekā vīriešu kārtas kolēģiem.

Ir daži jaunāki pierādījumi, ka vecākās meitas burtiski aug ātrāk nekā citi bērni.2024. gada pētījumā, kas publicēts žurnālā Psychoneuroendocrinology, 15 gadus sekoja mātes un meitas pāriem, un tajā konstatēts, ka meitenes, kuru mātes grūtniecības laikā bija saspringtas (īpaši pirmdzimtās meitas laikā), mēdz iziet cauri adrenarhām — pirmspubertātes attīstības fāzei, kas ietekmēcilvēka emocijas, kā arī viņa augumu un ādu — ātrāk.Pētījuma autori izteica hipotēzi, ka mammas pirmsdzemdību stresa līmenis veicina viņu meitu “adaptīvu” agrīnu emocionālo briedumu, lai viņas būtu labākas un efektīvākas palīgs.

Ir svarīgi atzīmēt, ka dzimšanas secības teorija joprojām ir teorija, un tās ietekmei uz personību ir dažādi pierādījumi.Un tas, cik bērnu ģimenē tu esi, nav vienīgais faktors, kas ietekmē tavu attīstību.Vides faktori, piemēram, nolaidība vai autoritātes trūkums, var mudināt bērnu (neatkarīgi no dzimšanas secības) uzņemties pienākumus krietni pēc saviem gadiem.Citi pētījumi apstiprina, ka mātes stress grūtniecības laikā var ietekmēt zīdaiņa smadzeņu attīstību, tāpēc arī jaunākie brāļi un māsas var piedzīvot izmaiņas, saka Dr. Romanofs.(Un šīs negatīvās sekas var mazināt ar agrīnu iejaukšanos.)

Kādi ir vecākā bērna sindroma simptomi?

Dr. Le Gojs saka, ka vecākās meitas var justies ļoti atbildīgas par saviem brāļiem un māsām.Tas ietver sociālā, emocionālā un finansiālā atbalsta sniegšanu.Jūsu brāļi un māsas var uzskatīt, ka esat audzinošs un uzticams, taču reti kad jums ir nepieciešams atbalsts, viņa piebilst.

Garīgā nodeva, kas saistīta ar aprūpētāju, var turpināties pusaudža gados. Iespējams, šķita, ka neesat savu vecāku mīļākais bērns, jo jūsu brāļi un māsas saņēma vairāk uzmanības. Iespējams, tavi vecāki attaisnoja šo dinamiku, sakot: “Man nekad nav par tevi jāuztraucas tā, kā man par taviem brāļiem un māsām” vai “tu vienmēr dari pareizi”.

Citi vecākās meitas sindroma simptomi ir sastopami, ja jums irs grūtības noteikt robežas.Piemēram, jūs varat justies vainīgs, sakot nē, kad radinieks lūdz aizņemties naudu, pat ja jums nav rezerves vai nedomājat, ka ir laba ideja piedāvāt aizdevumu.Vai arī jūs varētu justies neapmierināts, kad jūsu partneris pieņem, ka atmetīsit visu, lai viņu mierinātu pēc sliktas darba dienas vai cīņas ar mammu, taču jūs joprojām to darīsit.

Kāpēc rodas vecākās meitas sindroms?

Vecākās meitas sindromu izraisa vecāku cerības, ģimenes dinamika, dzimumu lomas un kultūras ietekme, saka galvenais labsajūtas konsultants un Fortune 500 izpilddirektors Derils Epltons, EdD.Meitenes parasti tiek socializētas, lai tās būtu aprūpētājas, vispirms ar brāļiem un māsām un vēlāk ar vecākiem vecākiem.Viņu ģimenes sagaida, ka viņi pildīs pieaugušo pienākumus (piemēram, apmaksās rēķinus vai gatavos ēdienu citiem), kā arī veiks vecumam atbilstošus uzdevumus, piemēram, pildīs mājasdarbus vai uzkops istabu.

Dažās ģimenēs vecākās meitas tiek uzskatītas par viņu mātes atspulgu.Tas var notikt, ja "mātes neapzināti projicē savas cīņas ar prioritāti uz savām meitām," skaidro Dr. Romanofs.Savukārt vecākās meitas var iemācīties apspiest savas vajadzības vai upurēt savu laimi.

Pirmdzimtajām meitām ir lielāka iespēja piedzīvot vecāku audzināšanu salīdzinājumā ar brāļiem un meitām, kai nav pirmdzimtie.Tas notiek, kad vecāks uzdod bērnam pieaugušo pienākumus, pirms viņš ir gatavs un bez pieaugušajiem piešķirtās varas un autonomijas, saka Dr. Le Gojs.Tas var būt kultūras normu rezultāts, piemēram, kad vecākajām meitām ir jāpabaro jaunākie brāļi un māsas, jāpalīdz viņiem veikt mājas darbus vai vadīt mājsaimniecību.Citreiz vecāku audzināšana notiek nepieciešamības dēļ, piemēram, ja vecāki strādā un viņiem nav piekļuves pieņemamai vai pastāvīgai bērnu aprūpei.Tas var notikt arī ar imigrantu bērniem uz kuriem var paļauties, lai viņi pārvarētu kultūras un valodas atšķirības saviem vecākiem.

Vai vecākās meitas sindromam ir kādas priekšrocības?

Parentifikācija var radīt problēmas, taču ne visas vecākās meitas šo ģimenes dinamiku izjūt kā traumatisku, saka Lahirijs."Vecāki ne vienmēr ir negatīvi, ja vien tas neliedz bērnam dzīvot savu dzīvi un viņam ir savi draugi un aktivitātes," piekrīt Dr. Le Gojs.

Šim sindromam var būt pat pozitīva ietekme, tostarp attīstot tādas īpašības kā pašpaļāvība, pārliecība un neatkarība.Vecākajām meitām parasti ir spēcīgas komunikācijas prasmes, jo tām ir jārisina problēmas vai jārisina konflikti starp brāļiem un māsām, saka Dr. Epltons.Citi cilvēki var viņus raksturot kā uzticamus, uzticamus un pašpietiekamus.

Vecākās meitas mēdz gūt "augstus sasniegumus, mēdz būt organizētas un labi pārvalda stresu," piebilst Dr. Romanofs."Šie bērni nākotnē ir pazīstami arī kā ļoti simpātiski starppersonu ziņā."Tomēr tas var notikt uz autentiskuma rēķina, jo viņi pastāvīgi cenšas attaisnot citu cerības.

Kāda ir vecākās meitas sindroma ietekme uz garīgo veselību?

Dr. Epltons saka, ka vecākās meitas sindroma ilgtermiņa garīgā veselība ietver "grūtības apmierināt viņu vajadzības un robežu trūkumu." Vecākajām meitām var rasties arī grūtības, lai attīstītu identitāti ārpus aprūpētāja pienākumu veikšanas, ko sauc par saķeršanos.Tas var izraisīt hronisku stresu un aizvainojumu vai nepietiekamības sajūtu," viņa piebilst.

Zem pieaugušo pienākumu radītā spiediena vecākās meitas var justies izolētas un var piedzīvot grūtības saziņā ar saviem vienaudžiem."Viņi ir pieraduši darboties tik augstā līmenī, ka neapzinās savas vajadzības," saka Lahirijs."Viņu pašvērtība kļūst saistīta ar viņu pienākumu veiksmīgu vadību un citu laimi." Kā minēts iepriekš, vecākās meitas bieži ir pieradušas uzņemties atbildību un ērti vadīt citus.Tas var arī apgrūtināt būt neaizsargātiem vai radīt grūtības lūgt palīdzību.

Vecāku lomas uzņemšanās var veicināt trauksmi un depresiju.Dr. Romanofs saka, ka vecākās meitas var nebūt cienīgas, lai viņu vajadzības tiktu apmierinātas, jo viņu vecāki vienmēr bija aizņemti ar darbu vai citiem pienākumiem.

Šādus pieaugušos bieži pārņem šo “nolaidības sajūtu pieaugušā vecumā, atrodot mierinājumu attiecībās ar citiem, kuri ir vairāk egocentriski un uz sevi vērsti”.

Bieži vien vecākās meitas var justies vainīgas par to, ka nav vai nedara “pietiekami”, tāpēc viņas to kompensē ar to, ka ir pārākas un perfekcionistes.Darbā šie pieaugušie var šķist kontrolējoši savu augsto standartu dēļ.Savā personīgajā dzīvē vecākajām meitām var būt grūtības aizstāvēt sevi un izkļūt no neveselīgām attiecībām, saka Lahirija.

Kā tikt galā ar vecākās meitas statusu

Tas, ka esat dzimis noteiktā ģimenes dinamikā, nenozīmē, ka jums ir mūžīgi jācīnās ar sekām.Ja jūs cīnāties ar vecākās meitas sindromu, eksperti iesaka dažas vietas, kur sākt:

1. Pārdomājiet savas attiecības ar ģimeni

Ja jūsu aprūpētāji izturējās pret jums kā neatkarīgu, savukārt jūsu brāļi un māsas ir bezpalīdzīgi, jums ir iespēja mainīt šo dinamiku kā pieaugušam.Sāciet ar to, ka "ļaujiet saviem brāļiem un māsām kļūdīties un atzīstiet, ka šādi cilvēki aug," saka Dr. Le Gojs.Šobrīd tas var šķist neērti, taču tas ir svarīgi jūsu (un viņu) izaugsmei. Varat arī atzīt gadījumus, kad jutāties satriekts un atstāts novārtā, vienlaikus godinot vecākus, lai nodrošinātu sev labāku dzīvi.Var būt grūti ievērot divas šādas patiesības, taču tas ir svarīgs veids, kā sākt pārveidot savu lomu ģimenē.

2. Prakse noteikt robežas

Vēl viens dziedināšanas aspekts ir mācīšanās noteikt robežas un perfekcionisma atcelšana, saka Lahirijs.Iespējams, jums ir jāpārvērtē, kā jūs un jūsu mīļie dalāt pienākumus, piemēram, bērnu aprūpi vai finanses.Jūs varat arī strādāt, lai "apliecinātu savu autonomiju un izaicinātu neveselīgas ģimenes cerības," saka Dr. Epltons.Piemēram, ja jūsu mamma vienmēr sagaida, ka jebkurā laikā varēsiet runāt pa tālruni, pastāstiet viņai, ka vēlaties sākt iepriekš ieplānotus zvanus laikā, kas jums abiem ir piemērots.

3. Atrodiet atbalstu ārpus savas ģimenes

Pat ja jūs nevarat mainīt savas ģimenes cerības, varat koncentrēties uz savu rūpju pārvaldību, saka Lahirijs.Apsveriet garīgās veselības resursus, piemēram, atbalsta grupas vai individuālu terapiju.Tur jūs varat apgūt tādas metodes kā uzmanības pievēršana un dzīvesveida izmaiņas, lai tiktu galā ar trauksmi.

4. Dodiet priekšroku pašaprūpei

Tas var būt izaicinājums kādam, kurš ir pieradis izvirzīt citus pirmajā vietā.Bet, kad jūs iemācīsities noteikt prioritātes savām vajadzībām, tas var parādīties arī jūsu attiecībās, saka Dr. Romanofs.Tas varētu nozīmēt darbu pie neaizsargātības un dalīties savās grūtībās, rakstot dienasgrāmatu vai paļaujoties uz savu atbalsta tīklu.(Tam katru dienu var atvēlēt nepārtrauktu stundu) Mēģiniet arī sajust mieru lūdzot palīdzību un mācot citiem, kā jūs vēlaties, lai pret jums izturas. Tā jūs varat izveidot veselīgākas un pilnvērtīgākas attiecības.


Rakstu sagatavoja brīvprātīgā Pride.lv reportiere Kristīne

Rakstu ievietoja Pride.Lv redaktors Maigurs Skangalis

Avots: https://www.wellandgood.com