Ielūdz “House of Weiss” namamāte - Weiss

Ielūdz “House of Weiss” namamāte - Weiss

2019. gada 1. marts

Šogad marts Latvijā tiks atzīmēts kā Balrūma kultūras (Balroom) mēnesis, kura laikā ikviens interesents varēs apmeklēt šīs kultūras izzinošus pasākumus, bet marta izskaņā kopīgi svinēt īstā Vogue ballē. Drag kultūra, kas laika gaitā iemiesojusi sevī arī Vogue dejas – tas būtu īss Balrūma raksturojums.

Balrūma mēneša idejas autors un organizators ir LGBT+ kopienas biedrs Edgars Kozuliņš, plašāk pazīstams kā Weiss. Tiesa, viņš nestrādā viens. Lai visu noorganizētu, viņam ļoti palīdz Skapis.eu jaunieši, brīvprātīgie un sadarbības partneri. Atbalstītāju sarakstā var iekļaut arī pride.lv, jo esam informatīvais atbalstītājs.

Viens no Balrūma kultūras pamatelementiem ir Vogue namu dibināšana. Līdz ar Balrūma mēneša aizsākšanos Edgars Kozuliņš plašāk runā arī par Vogue namu Latvijā – „House of Weiss”, kuram aicināti pievienoties ikviens, kurš jūt savā sirdī pozitīvu vilkmi Balrūma kultūrai un jūt, ka vēl līdz šim nav atradis sev sirdij tuvu kopienu.

Kā tev radās ideja, ka Latvijā vajadzētu organizēt Balrūma mēnesi? Turklāt ne tikai vienu pasākumu, bet veselu pasākumu ciklu?

Brīdī, kad man radās ideja, biju vēl Anglijā, kurā biju daļa no tur esošās Balrūma kultūras. Lai kaut ko tādu radītu Latvijā, man bija nepieciešams uzkrāt pieredzi. Var teikt, ka milzīgs pagrieziena punkts bija ziņa no Skapis.eu grupas par to, ka Latvijā ir kāds puisis, kurš izteicis vēlmi par Vogue balli. Biju vienīgais, kas bija pret šo ideju. Zinu, ja saskaries ar šo kultūru bez pieredzes, to nav iespējams īstenot. Piedāvāju alternatīvu – tā vietā, lai ļautu kādam bez pieredzes organizēt balli, mēs paši to noorganizēsim. Turklāt ne tikai vienu balli, bet pirms balles arī informējošus pasākumus, kuros stāstīsim par to, kas tad ir šī kultūra, skatīsimies filmas, apmainīsimies ar pieredzi.

Pirms sākt organizēt ko tādu Latvijā, sazinājos ar Balrūma kultūras pārstāvjiem Anglijā. Mani interesēja viņu viedoklis.

Kad pastāstīju savu ideju, viņi jautāja: „Kas tevi apstādina? Tu esi pierādījis, ka spēj un esi gana zinošs. Pērc biļeti uz Latviju un dari!”. Tā atgriezos Latvijā un sāku īstenot ideju.

Kā tu nezinātājam izskaidrotu, kas īsti ir Balrūma kultūra?

Balrūms ir kultūra, kas radusies 1920.-tajos gados. Tā aizsākās lielas diskriminācijas – homofobijas, rasisma, transfobijas un daudzu citu fobiju – ietekmē. Tolaik sabiedrībā pastāvošās naidīgās attieksmes dēļ LGBT+ kopienas cilvēkiem nācās slēpties. Ne tikai savos skapjos, bet arī pagrabos. Viņi pulcējās kaut kur pagrīdē, lai satiktos un būtu starp savējiem. Līdz brīdim, kad viņi saprata, ka šādus pulcēšanās brīžus varētu pārvērst par svētkiem. Pirmie, kas to aizsāka, bija afroamerikāņu un latīņu LGTB+ pārstāvji, kuri jutās visvairāk diskriminēti. 20. gadsimta sākumā savu uzplaiksnījumu sāka drag kultūra. Viņi parādīja, ka var būt sievišķīgi – ar papēžiem, parūku un skaistiem tērpiem. Šī ideja aizrāva arvien vairāk cilvēku, līdz izveidojās Balrūma kultūra. LGBT+ cilvēki katru tikšanos sāka izbaudīt kā svētkus. Jāpiebilst arī, ka tajā laikā Amerikā bija liels AIDS uzplaiksnījums, tas sasniedza jau 24 % sabiedrības, daudz cilvēku gāja bojā. Bet LGBT+ kopienas cilvēki turpināja tikties pagrabos un ar Balrūma kultūru veidoja underground dzīvi.

Viņi organizēja balles, kurās izvirzīja dažādas kategorijas. Cilvēki baļļu laikā rādīja savus talantus, viņi radīja mākslu. Laikam ejot baļļu līderi, tie cilvēki, kas visu organizēja, sāka veidot arī Balrūma namus. Tās ir LGBT+ kopienu ģimenes vārda vistiešākajā nozīmē. Ļoti daudziem tās aizstāja pat savas bioloģiskās ģimenes, jo cilvēki pēc tam, kad izkāpuši no saviem skapjiem, ne reti tika izraidīti no savām bioloģiskajām ģimenēm. Balrūma ģimenes bija tās, kuras kompensēja zaudēto.

1960.tajos gados vogue vectēvs Villijs Nindža (Willi Ninja, “House of Ninja” Nama Māte) kopā ar vēl citiem cilvēkiem piešķīla uguni, izveidojot deju stilu, kurā tiek atdarināta vogue un citu modes žurnālu pozas mūzikas pavadībā. Tā 20. gadsimta otrajā pusē aizsākās vogue deju attīstība. Tā radās tas Balrūms, kuru pazīstam mūsdienās.

Vai Latvijā agrāk kaut kas tāds arī ir īstenots?

Man nav izdevies atrast liecību par to, ka Balrūms un Vogue nami bijuši arī Latvijā. Zinu, ka tādas balles ir notikušas Padomju Savienībā, Austrālijā, Eiropā, Anglijā un citviet, bet par Latviju man ziņu nav. Latvijā aizvadītajā gadā ar vērienu tika organizēta Vogue mini-balle.

Kā izdevās tik īsā laikā noorganizēt Balrūma mēnesi?

Nospēlēja mans uzņēmīgums, nekaunība un mērķtiecīgums. Ja pateicu, ka parādīšu Latvijā, kas ir Balrūms, tad man likās, ka tas jādara uzreiz – šeit un tagad. Zinu, ka Latvijā jau agrāk ir bijuši mēģinājumi organizēt Vogue balles, viena mini-balle pat tika organizēta, par ko esmu ļoti pateicīgs tās organizētājiem, un Vogue dejas te pastāv jau kādu laiku, bet, manuprāt, šī kultūra pieder LGBT+ kopienai un vislabākie tās veidotāji esam mēs paši. Tad nu sāku meklēt dažādus iespējamos sadarbības partnerus. “NB Hotel”, kam pieder Vogue Balles norises vieta, es pats strādāju. Mani kolēģi ir ļoti atvērti un pretimnākoši. Viņi bija gatavi mani atbalstīt. Ja esmu labs darbinieks un spēju sevi pierādīt, kad izteicu vēlmi Balrūma mēnesī sadarboties, viņi piekrita. Esmu īpaši priecīgs, ka Balrūma balle notiks Vecrīgas NB klubā, telpās, kas atrodas pazemē. Tā ir ļoti autentiska vide, lai vārda vistiešākajā nozīmē varētu sajust undergraundu. Tāpat esmu priecīgs, ka gan grupas Baltic Queen, gan Vencheska Baltique no LeftOver ir piekrituši sadarboties un būs balles žūrijas locekļi.

Ir kaut kas, no kā baidies, uzsākot Balrūma mēnesi?

Jā. Pirms gada gribēju ko līdzīgu organizēt, bet saskāros ar ļoti lielu kritiku. Bija cilvēki, kuri uzskatīja, ka esmu par jaunu un nepieredzējušu, lai ko tādu organizētu. Nedēļu pirms visiem pasākumiem, visu atcēlu. Tagad, kad esmu vairāk nekā pus gadu dzīvojis Anglijā un uzkrājis pieredzi par Balrūma kultūru un arī kā horeogrāfs, argumenti, ka esmu par nepieredzējušu, vairs nederēs. Man ir daudz sabiedroto. Iespējams pagājušajā reizē pieļāvu kļūdu, ka organizēju visu viens. Tagad esam komanda.

Kādēļ ieteiktu apmeklēt Balrūma mēnesī paredzētos pasākumus?

Tā ir iespēja uzzināt ko jaunu un kļūt par daļu no „House of Weiss” ģimenes. Visi pasākumi, izņemot noslēguma balli, ir bez maksas. Tos var apmeklēt gan LGBT kopienas cilvēki, gan arī viņu draugi un atbalstītāji. Galvenais nebaidīties un nākt. Es pats uz Vogue balli noteikti iešu parūkā un papēžos. Bet pasākuma norises vietā tiks nodrošināta arī telpa, kurā pārģērbties un sagatavoties šovam.


Plašāk par Balrūma mēnesi un pasākumiem: https://www.facebook.com/VogueWithWeiss/

Īsumā par Balrūma mēnesi

“Month of Ballroom in Riga” jeb Rīgas Balrūma mēnesis - vēl līdz šim nebijis pasākumu cikls, kura galvenais mērķis ir aizsākt jaunu Ballroom kultūras posmu Latvijā, satuvināt Latvijas un kaimiņvalstu Vogue deju stilu un Drag kultūras pārstāvjus, aktualizēt LGBT+ kopienas lomu mākslā, dejā, modē, un veicināt sadraudzību un sadarbību, kopā attīstot plaši zināmo Ballroom kultūru un ar to saistītās tradīcijas. Balrūma mēnesis ietver sevī visu par un ap Vogue deju stilu, aizvadītā gadsimta sākumā radušos Baļļu kultūru – filmu “Parīze liesmās” (“Paris is Burning”) un “Pozē” (“Strike a Pose”) ekranizāciju, sarunas ar Drag kultūras pārstāvjiem, Vogue deju meistarklasēm, interaktīvām diskusijām un sarunām, un noslēdzošo Vogue Balli “Riga is on Fire: The Ball”.

Pasākumu organizē “House of Weiss” Namatēvs Edgars Kozuliņš (Weiss), sadarbībā ar LGBT+ jauniešu grupu Latvijā “Skapis.eu”.


Kintija Bulava, www.pride.lv
Foto: no personīgā arhīva
Tēls: Kristāla Balles Karalis
Meikaps: Laura Silniece

Atstāt komentāru
Komentāri
    Esi pirmais un atstāj komentāru!