Kopdzīves likuma liktenis jau kļūst prognozējams

Kopdzīves likuma liktenis jau kļūst prognozējams

2018. gada 9. februāris

Pēc tam, kad portālā manabalss.lv tika savāktas nepieciešamās 10 000 balsis Kopdzīves likuma iniciatīvas iesniegšanai Saeimā, iniciatīvas ierosinātājs, partijas “Latvijas attīstībai” valdes priekšsēdētājs Juris Pūce stāsta par iniciatīvas tālākajām gaitām.

Kas tālāk notiek ar savāktajām 10 000 balsīm Kopdzīves likuma ierosināšanai?

Ir aizsākta juridiskā procedūra. Esam iesnieguši Kopdzīves likuma iniciatīvu Saeimā. Tad notiek parakstu pārbaude un iniciatīvas nodošana Mandātu iesniegumu komisijai. Prognozēju, ka februāra vidū vai beigās Saeimā varētu notikt balsojums. Labākais rezultāts, ko Saeima varētu pieņemt – uzdot valdībai izstrādāt regulējumu.

Vai varētu notikt, ka Saeima vilcina laiku līdz vēlēšanām?

Lai cik tas dīvaini nebūtu, iespējams, tā būtu laba ziņa. Uzskatītu to par zīmi, ka ir interese diskutēt par šo jautājumu, bet ir bailes no konkurentiem. Ja man jāizsaka sava prognoze, visdrīzāk Saeima nobalsos pret. Jāsaprot, ka šī ir tā pati Saeima, kura pieņēma tikumības grozījumus. Negaidu brīnumus, bet redzu, ka ir pietiekami daudz politiķu, kas Kopdzīves likumu būtu gatavi atbalstīt. Esam tuvu tam, lai šāds likums būtu Latvijā.

Kā radās ideja, šādu iniciatīvu ierosināt portālā manabalss.lv?

Notika vairākas apstākļu sakritības. Esmu latviešu cilvēks un ar to, ka Igaunija 2014. gada rudenī, pus gadu pirms savām Saeimas vēlēšanām, pieņēma likumu par viendzimuma laulībām, uztvēru kā signālu, ka arī Latvijā varam to izdarīt. Šis likums sabiedrībā tiek pretrunīgi vērtēts, bet Igaunijas piemērs pierādīja, ka divas partijas, kuras šo likumprojektu virzīja – Reformu partija un Sociāldemokrātu partija – ar vēlēšanām netika sodītas. Tās saņēma diezgan labus rezultātus. Arī portāls manabalss.lv ieguva arvien lielāku popularitāti. Vēlējos parādīt sabiedrībai, ka šis ir aktuāls jautājums. Tā iesākām šo ceļu.

Kādas ir pārdomas, redzot, ka tik ātri nepieciešamās 10 000 balsis nevarēja savākt?

Pirmās 7000 balsis tika savāktas diezgan ātri. Ilgāks posms pagāja, kamēr savācām deviņus tūkstošus. Pēdējais tūkstotis arī tika savākts diezgan ātri. Mēs caur šo parakstu vākšanu arī daudz mācījāmies. 2015. gadā mēs bijām veltījuši zināmus resursus, lai reklamētu šo iniciatīvu. Tad bija neliels atslābums. Mācījāmies, kā šo stāstu par Kopdzīves likuma nepieciešamību vislabāk izstāstīt.

Personīgi domāju, ka šī ir tēma, kurā cilvēki negrib publiski atklāt, ka ir par to balsojuši. Bet, lai varētu nobalstot manabalss.lv, balsojumam bija jābūt atklātam.

Jūsuprāt, nākamajās Saeimas vēlēšanās varētu piedalīties vairāk politiķu, kuri gatavi atbalstīt ne tikai LGBT kopienu, bet arī citas mazākumu grupas?

Situācija ir sarežģīta. Partijas, kas par šiem jautājumiem būtu gatavas iestāties, ir, bet tām ir salīdzinoši neliels atbalstītāju skaits. Mans viedoklis ir, ka šajās vēlēšanās ir jāapvieno spēki. Latvijas politiskā vēsture pierāda, ka var būt tā, ka vēlēšanu rezultāti sadalās starp trīs partijām, kuras pašlaik dažādās sociālajās aptaujās parāda, ka varētu uzvarēt. Jautājums, vai ir iespēja nolikt malā ambīcijas un bažas, un turpināt ar eiropeisku vai centrisku skatu virzīties kā valsts.

Kas ir tas, ko partija “Latvijas attīstībai” darīsiet, lai iekļūtu Saeimā?

Mēs esam gatavi startēt vieni. Mums ir stratēģija, kā to varētu piedāvāt. Bet mūsu lielā stratēģiskā izvēle faktiski no 2016. gada beigām ir – pienācis laiks apvienoties. Es darīšu visu, lai tā notiktu. Manuprāt, tas ir vienīgais ceļš, kā 2018. gadā garantēt to, ka eiropeiskās un politiskās vērtības vispār paliek Latvijas dienaskārtībā.


Kintija Bulava, www.pride.lv

Atstāt komentāru
Komentāri
    Esi pirmais un atstāj komentāru!