Mums Latvijā ir, uz ko tiekties!

Mums Latvijā ir, uz ko tiekties!

2019. gada 3. februāris

Kitija Kalui ir jaunā mākslas fotogrāfe, kura, beidzot Latvijas Kultūras koledžu, par savu kvalifikācijas darbu izvēlējās veidot foto izstādi „Divas puses”. Tas bija dokumentāls fotogrāfiju stāsts par Lindu – sievieti, kura dzīvo vīrieša ķermenī un kuru plašāka sabiedrība iepazina TV šovā „No ērkšķiem uz…”. Iedvesmu izstādes tēmai Kitija smēlās Taizemē, kur viņu pārsteidza, cik atvērta un no stereotipiem brīva ir turienes sabiedrība.

„Pirms vairākiem gadiem man bija iespēja aizceļot garākā ceļojumā uz Taizemi. Atceros, cik pārsteigta biju, ka tur sabiedriskās vietās redzamas transpersonas. Viņas strādā gan kafejnīcās un bāros, gan pastaigājas pa pilsētu, ne no viena neslēpdamās. Taizemē redzēju, cik turienes sabiedrība jūtas brīva un laimīga. Šīs sajūtas mani tik ļoti pārņēma, ka iedvesmojos savai izstādei. Vēlējos ar fotogrāfiju palīdzību parādīt, ka arī Latvijā kas tāds ir iespējams,” stāsta Kitija.

Tiesa, Latvijai vēl tāls ceļš ejams, jo sabiedrība ir diezgan stereotipiska un aizspriedumaina. To pierādīja arī pats izstādes tapšanas process. Studiju laikā kursabiedru un arī mācībspēku vidū ik pa laikam parādījās kāds, kurš izteica skeptiskas piezīmes un komentārus. „Arī izstādes laikā bija viens apmeklētājs, kuram viss izstādē redzētais šķita briesmīgs,” atceras Kitija.

Viņa vēlējās radīt izstādi, kurai būtu lielāka jēga – lai stāsts fotogrāfijās raisa sabiedrībā diskusiju. „Varbūt utopiski, bet vēlētos, lai Latvijas sabiedrība arī kādreiz būtu atvērta un bez stereotipiem,” savās pārdomās dalās Kitija. Viss izstādes tapšanas process viņai un arī Lindai bija dziļi personisks. Kitija novērtē izveidojušos draudzību ar Lindu. Viņas diezgan bieži tikās un dalījās dzīves stāstos un ikdienas paradumos viena ar otru. Tas viss bija nepieciešams, lai izveidotu tik dzīvu un personisku izstādi.

„Par izstādes mērķauditoriju izvēlējos jauniešus, jo sabiedrības konservatīvajai daļai ir grūti mainīt uzskatus. Bet jaunieši ir tie, kas veido savus priekšstatus par pasauli un var palīdzēt Latvijas sabiedrībai kļūt atvērtākai,” pārliecināta Kitija.

Viņas izstāde gada nogalē bija apskatāma Tallinas ielas radošajā kvartālā. Iespējams, ka tai būs arī turpinājums. Studijas Latvijas Kultūras koledžā Kitija ir beigusi, bet viņa turpina mācīties neformālās izglītības iestādē, kur padziļinātāk apgūst mākslas fotogrāfiju, antropoloģiju, stāstu veidošanu dokumentālajā fotogrāfijas mākslā. Raugoties uz savu nākotni, Kitija vēlas radīt izstādes, kuras raisa sabiedrībā diskusiju, kuras palīdz mazināt stereotipus un aizspriedumus. Tas būtu tik jauki, dzīvot atvērtā, brīvā un laimīgā sabiedrībā! Kitijas nākotnes plānos ir arī uzrakstīt grāmatu par dzimuma dismorfiju.

„Galvenais, ko vēlos ar saviem darbiem parādīt plašākai sabiedrībai – ka mūsdienās ikviens varam koncentrēties uz sevi un savu personīgo brīvību. Būt transpersonai – tā nav slimība. Šie cilvēki ir tādi paši kā mēs un ar tādām pašām tiesībām uz laimīgu dzīvi,” stāsta Kitija.

Šī izstāde bija pirmais viņas mēģinājums uzrunāt plašāku sabiedrību par šiem jautājumiem, bet ne pēdējais. Kitija plāno kādreiz atgriezties arī Taizemē, kurā piefiksēt tur valdošo brīvību un laimi fotogrāfijās. „Mums Latvijā ir, uz ko tiekties, un ir svarīgi par to runāt un rādīt sabiedrībai, ka var arī tā – dzīvot pilnīgi brīvā sabiedrībā,” pārliecināta Kitija.


Kintija Bulava, www.pride.lv
Foto: Kitija Kalui, izstādes „Divas puses” materiāli


Mums Latvijā ir, uz ko tiekties! Mums Latvijā ir, uz ko tiekties! Mums Latvijā ir, uz ko tiekties! Mums Latvijā ir, uz ko tiekties! Mums Latvijā ir, uz ko tiekties! Mums Latvijā ir, uz ko tiekties! Mums Latvijā ir, uz ko tiekties! Mums Latvijā ir, uz ko tiekties! Mums Latvijā ir, uz ko tiekties! Mums Latvijā ir, uz ko tiekties! Mums Latvijā ir, uz ko tiekties! Mums Latvijā ir, uz ko tiekties! Mums Latvijā ir, uz ko tiekties! Mums Latvijā ir, uz ko tiekties! Mums Latvijā ir, uz ko tiekties!
Atstāt komentāru
Komentāri
    Esi pirmais un atstāj komentāru!