Notikumi LGBTQ+ kopienā 2019.gadā

Notikumi LGBTQ+ kopienā 2019.gadā

2019. gada 30. decembris

Kārlis Streips, speciāli Pride.Lv

2019. gads nu ir pagājis. Latvijas LGBTQ+ kopienas dzīvē šogad galvenais notikums bija saistīts ar 10 000 parakstu savākšanu portālā Manabalss.lv par kopdzīves likuma pieņemšanu. 15. martā Saeima noraidīja pietiekumu ar 48 balsīm pret to, 18 par, četriem deputātiem atturoties un 12 balsojumā nepiedaloties. Jūnijā likumprojektu par kopdzīves jautājumiem iesniedza Attīstībai/Par frakcija. Sākoties debatēm par to, vai jautājumu iesniegt atbildīgajā komisijā, izcēlās skandāls. Neatkarīgā deputāte un lielā "tikumības aizstāve" Jūlija Stepaņenko pieteicās runāt par labu likumam. Tā vietā viņa muldēja par notikumiem Krievijā pēc 1917. gada revolūcijas, kad boļševiki ķērās pie privātās dzīves reformēšanas un laulību jēdziena regulēšanas saistībā ar kopīgu mājsaimniecību. J. Stepaņenko arī vāvuļoja par domu, ka Latvija ir sākusi noniecināt ģimenes vērtības un aizmirst, ka Eiropas Savienība esot balstīta kristietībā. Nākamais tribīnē kāpa Jānis Iesalnieks no Nacionālās apvienības, kurš atgādināja par bēdīgi slaveno Satversmes 110. pantu, kuru 8. Saeima pieņēma lielākoties tāpēc, ka deputāts Ainars Šlesers vēlējās pierādīt cik viņš ir mačo. Iesalnieka kungs apgalvoja, ka dzīvesbiedru likums radīšot "paralēlu" sistēmu. Katrā gadījumā, par jautājuma iesniegšanu komisijām nobalsoja tikai 23 deputāti no Attīstībai/Par, Jaunās Vienotības un Borisa Cileviča, Vjačeslava Dombrovska, Regīnas Ločmeles-Luņovas, Evijas Paupules un Igora Pimenova gadījumā no Saskaņas. Te der atcerēties, ka vienīgie, kuri balsoja pret minēto Satversmes grozījumu bija pieci deputāti no Saskaņas priekšteces, Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā. Manā uztverē te nav, ko uztraukties. Cik zinu, pieci lesbiešu pāri patlaban iet cauri Latvijas tiesu sistēmai ar jautājumu par laulību tiesībām. Ja visas tiesas pēc kārtas pateiks nē, tad viņas varēs vērsties Eiropas Cilvēka tiesību tiesā, kura pakāpeniski pēdējo gadu laikā ir uzrādījusi lielāku gatavību atbalstīt LGTBQ+ kopienas tiesību universālo raksturu. Varam atcerēties, ka Amerikā tā bija Augstākā tiesa, kura beidzot pateica, ka viendzimuma laulības ir jāatļauj visos štatos pēc kārtas. Eiropas padomē (kuras ietvaros darbojas minētā tiesa) visticamāk ar laiku darīs tāpat. Savukārt, ja runa ir par minēto Satversmes pantu, kopš tā pieņemšanas dienas man ir bijis jautājums, kā tas saskan ar Satversmes 91. pantu, kurā ir rakstīts: "Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas." Būtu jauki, ja atrastos kāzuss, kura kontekstā šo jautājumu var uzdot mūsu valsts konstitucionālajai tiesai.

Citur pasaulē pērn mūsu kopiena varēja svinēt uzvaras. Janvārī Austrijā stājās spēkā likums par viendzimuma laulībām, Ņūhempšīras štatā Amerika stājās spēkā likums, kurā aizliegta tā dēvētā "konversijas terapija," kuras ietvaros cilvēki cenšas gados jaunus gejus un lesbietes "izārstēt no savas slimības." Zviedrijā stājās spēkā likums, kurā aizliegta naida runa attiecībā uz transpersonām un dzimuma izpausmi. Vācijā stājās spēkā likums, kurā pateikts, ka oficiālos dokumentos arī var piereģistrēt "trešo dzimumu." Angola Āfrikā atcēla kriminālsodus par homoseksualitāti.

Februārī Ņūdžersijas štats Amerikā kļuva par otru štatu Amerikā, kurš publiskās skolās liek mācīt informāciju par LGBTQ+ kopienu. Francijas parlaments pieņēma likumu, lai noteiktu, ka skolas dokumentos vārdu "tēvs" un "māte" vietā jāraksta "vecāks nr. 1" un "vecāks nr. 2," lai neradītu neērtības skolēniem no viendzimuma ģimenēm. Viendzimuma laulības kļuva likumīgas Nuevoleonas štatā Meksikā pēc vienbalsīga sprieduma no Meksikas Augstākās tiesas, kura laulību aizliegšanu noteica kā neatbilstošu konstitūcijai.

Martā divas reliģiskās konfesijas Austrijā un viena Vācijā pirmoreiz deva atļauju svētīt viendzimuma laulības, lai gan, kā minēju, gada sākumā Austrijā stājās spēkā likums par šādām laulībām, un Vācijā tāds ir bijis spēkā kopš 2017. gada sākuma. Baznīcas parasti no šādiem noteikumiem tiek atbrīvotas, un jauki, ka atradās konfesijas, kuras ir gatavas atzīt arī mūsu kopienas tiesības. Maijā sekoja vēl divas protestantu konfesijas Vācijā, savukārt Taivāna kļuva par pirmo valsti Āzijā, kurā atļautas viendzimuma laulības.

Jūnijā sīkajā Sanmarīno valstī bija referendums par seksuālās orientācijas diskriminācijas konstitucionālu aizliegumu. Par to nobalsoja 71,46% valsts vēlētāju. Butānā parlamenta apakšpalāta nobalsoja par kriminālsoda atcelšanu pret homoseksuālismu, savukārt Botsvānā Augstākā tiesa tā izdarīja vienbalsīgi. Ekvadoras Augstākā tiesa savukārt nobalsoja par viendzimuma laulību atļaušanu. Brazīlijas Augstākā tiesa noteica, ka homofobija un aizspriedumi pret transpersonām ir tas pats, kas rasisms. Jūlijā Metodistu baznīca Lielbritānijā ar lielu konferences delegātu vairākumu atļāva viendzimuma laulības visās Metodistu baznīcās. Lielbritānijā parlamenta apakšpalāta ar tikpat lielu vairākumu apstiprināja viendzimuma laulības Ziemeļīrijā. Likums stājās spēkā oktobrī. Polijā tiesa aizliedza lipekļus, uz kuriem rakstīts "šī zona ir brīva no LGBT cilvēkiem" un kurus izplatīja laikraksts Gazeta Polska. Laikraksts turpināja lipekļu izplatīšanu, bet ar grozītu tekstu "šī zona ir brīva no LGBT ideoloģijas." Un bija viens atpakaļrāpulības piemērs. Gabona Āfrikā aizliedza homoseksualitāti kā šķiru.

Nākamgad Eiropas praids būs Grieķijā un Baltijas praids Tallinā. Laiks rādīs, vai jaunajā gadā būs kāds pozitīvs pavērsiens mūsu valsts LGBTQ+ kopienas statusā. Bet vēlu visiem portāla lasītājiem visgaišāko Jauno gadu!

Atstāt komentāru
Komentāri
    Esi pirmais un atstāj komentāru!