Roberts Putnis par vakcināciju, nodokļu reformu un jaunajiem partiju reitingiem

Roberts Putnis par vakcināciju, nodokļu reformu un jaunajiem partiju reitingiem

2021. gada 10. augusts

Par vakcināciju:

Pirmais, lūdzu, lūdzu vakcinējieties! Šobrīd šīs "šaubīgās" vakcīnas pasaulē ir saņēmuši neskaitāmi miljoni cilvēku un līdzīgi citām vakcīnām, kas ir glābušas tik daudz dzīvības, arī Covid19 vakcīnām acīmredzami nav faktiski nekādu negatīvu efektu, kas varētu būt kaut aptuveni salīdzināmi ar to, kādam riskam cilvēks sevi pakļauj nevakcinējoties.

Nevakcinēšanās manā vērtējumā ir tieši saistīta ar uzticēšanās trūkumu Latvijas sabiedrībā kopumā un jo īpaši pret valsts un sabiedriskajām institūcijām. Diemžēl arī Covid19 apkarošanas pasākumi nevairoja šo uzticēšanos. Raugoties no Vācijas, interesanti vērot, kā arī šeit ir būtiska atšķirība starp rietumiem un austrumiem. Bijušajā VDR vakcinācijas rādītāji ir ievērojami zemāki nekā Rietumvācijā. Tas pats sakāms par uzticēšanos valdībai un valsts institūcijām. Padomju mantojums mūs diemžēl vajās vēl ilgi, diemžēl arī veselības jomā.

Tomēr ar visu atbalstu vakcinācijas pasākumiem, nevaru atbalstīt represīvas metodes. Caur sociāldemokrātisko prizmu redzu, ka individuālā atteikšanās no vakcinācijas ir sabiedrības struktūru noteikta, tāpēc tā ir risināma šajā sabiedrības struktūru līmenī.

Vakcinācijas pasākumu mērķis un jēga nav panākt, ka "visi ir vakcinēti", bet gan iespējami augstāki vakcinācijas rādītāji paši par sevi ir instruments Covid19 saslimstības mazināšanai. Attiecīgi noteikti ir iespējami dažāda veida mazāk brutāli pasākumi, kas šo mērķi - mazināt saslimstību ar Covid19 - var noteiktajās profesijās sasniegt, iesaistot arī nevakcinēto personālu. Papildus tam pētījumu dati uzrāda, ka ari vakcinēti cilvēki var izplatīt vīrusu, lai arī paši saslimšanas gadījumā to pārcieš mazāk smagā formā. Tas ir vēl viens pretarguments, kas liek domāt par mazāk brutāliem pasākumiem kā līdzvērtīgu alternatīvu to pašu mērķu sasniegšanai.

Runa ir par pienākumu nesāt masku, īpašiem higiēnas pasākumiem, pienākumu pārdali personāla starpā utt.


Par nodokļu reformu:

Ja Kariņa valdībai izdosies beidzot iekļaut sociālās apdrošināšanas sistēmā tos līdz 200 000 sociāli neapdrošināto cilvēku Latvijā, tad valsts ilgtermiņa attīstības rakursā tas varētu būt viens no nozīmīgākajiem šīs valdības vēsturiskajiem sasniegumiem. Tā ir gadu desmitiem bezatbildīgi muļļāta bumba ar laika degli, kas tagadējo Latvijas nabadzību pārmantoja nākamajām paaudzēm. Ņemot vērā, ka iedzīvotāju skaits sarūk, tad sociālās (ne)apdrošināšanas problēma Latvijai nav vienkārši buma, bet ūdeņraža bumba, ja runājam par spēju izmaksāt pensijas kaut minimālā apmērā jau pēc pārdesmit gadu.Taču šai reformai ir visas Latvijas politikas hronisko slimību pazīmes.

Valdības nestrādā kā vienota komanda valsts attīstībai, bet ministrijas orientējas uz sava ministra partijas vajadzībām.

Tā šeit Jaunā Vienotība tiešām nāk ar atbildīgu ilgtermiņa risinājumu, kamēr pat ekonomiku atbildīgā Ekonomikas ministrija nespēj izlīdzināt viegli prognozējamās atsevišķu nozaru problēmas, kuras nodokļu reforma saasināja. Piemēram, visiem bija skaidrs un prognozējams, ka reforma smagi sitīs pa viesmīlības nozari. Tam bija attiecīgi jāsagatavojas ar atbalsta pasākumu pilnu spektru no konsultācijām līdz paaugstinātai tolerancei pret iespējamiem pārkāpumiem vai pat valsts finansu atbalsta pasākumiem. Kariņš kā valdības vadītājs, protams, par šo atbild, taču primārā politiskā atbildība šajā jautājumā ir KPV un Nacionālajai apvienībai ar atbildību par Ekonomikas ministriju.

Otra joma, kuru īpaši negatīvi skar pārmaiņas, ir kultūras un mediju nozare, par kuru šķietami mūžīgi atbild Nacionālā apvienība. Šeit NA ministram bija jānāk ar valsts atbalsta plānu, kas izlīdzinātu kultūras un mediju nozares problēmas. Taču no kultūras un mediju nozares puses, kuras citādi mierīgi ir akceptējušas, ka par tām politiski atbildīgs var tikt ielikt ministrs, kura intelektuālā kapacitāte acīmredzami liek vērotāja acīm un ausīm sāpēt, tagad "doties cīņā" pret valstij citādi tik nozīmīgo reformu, ir šķebinoši liekulīgi.


Par partiju reitingiem:

Runājot par PROGRESĪVO reitingu kritumu aiz statiskās kļūdas robežas, tad nav nekādu pārsteigumu. Nupat valsts finansējumu KPVLV sagrāba viena kliķe, izmetot partijas seju. Un ar visu milzīgo valsts budžetu KPVLV ir tur, kur ir. PROGRESĪVIE tagad tieši blakus.

Latvijas vēlētājs nebūt nav tik stulbs un akls, kā varētu šķist kādam aparatčikam vai nu KPVLV vai PROGRESĪVAJOS. Ar baltiem diegiem tamborētu pamatojumu, pēc tam to mēģinot saķitēt ar dokumentāli apgāžamiem meliem, izmest līderi, kuru Saeimas vēlēšanās personiski izvēlējās atbalstīt 15%, bet Eiropas Parlamenta vēlēšanās pat 30% partijas vēlētāju kopskaita, ir spļāviens sejā šiem vēlētājiem. It īpaši, ja viņiem tā arī pasaka, ka par viņu viedokli un vērtējumu vispār nav runa, jo, kā kārtējo reizi bērna naivuma patiesumā to definēja Antoņina Ņenaševa, tad ne vēlētāji valdi interesēja, bet gan tas, ka "mēs neredzam Robertu kā daļu no mūsu komandas". Tad "kāda iksa pēc" vēlētājam šādu "komandu" atbalstīt ar savu balsi?

Valdes rīcība pret mani partiju arī ir iedreifējusi absolūtā strupceļā saistībā par nākamā gada Saeimas vēlēšanām. PROGRESĪVAJIEM nav pietiekami atpazīstama personāla veiksmīgam startam uz Saeimu.

No Rīgas domes startēt uz Saeimu ir iespējams, bet, mazākais, "neizskatās labi", kā to iepriekš uzrādīja JKP piemērs. Taču, ja iepriekš JKP gadījumā ar Saskaņas/GKR pozīcijas bloku reāli nebija rīcības iespēju Rīgā īstenot savu politiku, tad tagad PROGRESĪVO dominiekiem no lielākās frakcijas Rīgā gribēt pārvākties uz Saeimu būs vēlētāju dotā mandāta beidzot sakārtot Rīgu nodošana.

Attiecīgi PROGRESĪVAJIEM akūti būtu jāpiesaista jauni līderi. Pamatresurss tam abās iepriekšējās vēlēšanās biju es. Šobrīd ir grūti saskatīt kādu citu personu ar nacionālo atpazīstamību, kura pēc veida, kā tiku izslēgts, pirmkārt jau, varētu justies personiski droša par to, ka viņa vai viņas vārda aizdošana partijai, tiks novērtēta un respektēta. Otrkārt, valdes performance visā publiskajā komunikācijā liecina, ka tās izpratne par politiku gan taktikas, gan stratēģijas līmenī ir... trūkst pieklājīga vārda... Bet nesakiet, ka nebrīdināju šeit pat Pride.Lv.


Pārpublicējot informāciju atsauce uz Pride.Lv obligāta

Atbildes ievietoja: Maigurs Skangalis

Atstāt komentāru
Komentāri
    Esi pirmais un atstāj komentāru!