Šķelt vietā, saliedēt

Šķelt vietā, saliedēt

2021. gada 11. janvāris

Biedrība "Bumerstyle Latvija" (BSL) asi nosoda Nacionālās apvienības (NA) velmi labot Latvijas Satversmi nostiprinot tikai sievietes un vīriešu veidotu attiecību modeli.

NA nekādi nevēlas sabiedrību saliedēt, bet ļaunprātīgi to sanaidot un sadalīt vairākās karojošās frontēs.

Pēdējā gada laikā aktualizējusies diskusija par viendzimuma pāru tiesiskā regulējuma ieviešanas nepieciešamību Latvijā. Pērnā gada portālā manabalss bija ievietota iniciatīva par viendzimuma pāru attiecību reģistrēšanu Latvijā. Tā rekordātrā laikā saņēma vairāk kā 10000 parakstu. Diemžēl 29.oktobrī Saeima noraidija likumprojektu. Jau nākamajā dienā manabalss ir pievienota jauna iniciatīva par Dzīvesbiedru likuma projektu, kā arī grozījumiem vairākos citos normatīvajos aktos, kas paredzētu iespēju viendzimuma pāriem reģistrēt savas attiecības, tādējādi gūstot noteiktu tiesisku aizsardzību. Arī šī iniciatīva ir savākusi īsā lākā vairāk kā 16000 parakstu, kas nozīmē, Latvija ir tam gatava.

Iniciatīva tika izstrādāta tāpēc, ka Latvijā viendzimuma partneri, nodzīvojot kopā kaut visu mūžu, likuma priekšā viens otram ir sveši cilvēki. Jau tagad ir aizsākušās plašākas diskusijas par Latvijas ģimeņu tiesību atbilstību sociālajai realitātei un šīs diskusijas rezultātā ģimenes tiesību regulējums tiks modernizēts atbilstoši mūsdienu 21.gs. vajadzībām. Šajā iniciatīvā ir mūsuprāt, būtiskākās nepieciešamās izmaiņas, kuru ieviešana nodrošinātu daudz plašāka ģimeņu loka aizsardzību, nekā tas ir patlaban, kā arī nodrošinātu lielāku ģimeņu stabilitāti un taisnīgumu to savstarpējās attiecībās.

Cilvēki veido ģimenes, kas neizriet no laulības

Latvijā vienīgā divu cilvēku kopdzīves forma, kas ir tiesiski aizsargāta, ir protams laulība, un tā ir pieejama tikai pretēja dzimuma cilvēkiem. Vai šāds regulējums atbilst sociālajai realitātei un 21.gs. Eiropai? Vai tiešām tas iekļauj un aizsargā visas ģimenes? Jāņem vērā, ka ģimeni neveido tikai laulāti pāri, kuru Latvijā ir ļoti daudz.

Saskaņā ar Latvijas statistikas datiem vairāk nekā puse laulību Latvijā tiek šķirtas, bet gandrīz puse jaundzimušo dzimst tieši nelaulātiem pāriem. Pastāv arī viena dzimuma pāru veidotas ģimenes, par kuru skaita noteikšanu valstij nav bijusi interese, neskatoties uz to, ka to ir bijusi iespēja darīt, piemēram, šogad, kad notiks tautas skaitīšana, līdzīgi, kā tas tiek darīts citās ES valstīs. Tātad kopumā ievērojams skaits cilvēku veido ģimenes, kuras neizriet no laulības.

Ņemot vērā šo faktu, ir skaidrs, ka Latvijā ir ļoti nepieciešams regulējums, kas nodrošinātu šo daudzveidīgo ģimeņu tiesisko aizsardzību.

Pēc Eiropas Cilvēktiesību tiesas prakses, ja kādas tiesības tiek piešķirtas nelaulātiem, faktiskā kopdzīvē esošiem pretēju dzimumu pāriem, tās ir jāattiecina arī uz faktiskā kopdzīvē esošiem viendzimuma pāriem.

BSL aktīvi iestājas par to, ka būtu nepieciešams ieviest gan ilgstošas un noturīgas pāru kopdzīves regulējumu (kam vajadzētu attiekties uz pretēju dzimumu pāriem, kuri nav noslēguši laulību, un viena dzimuma pāriem, kuri nav reģistrējuši partnerattiecības, t.i., šie pāri iegūtu noteiktu tiesisku aizsardzību, neveicot nekāda veida juridiska rakstura darbības), gan arī kas ļautu viendzimuma pāriem noslēgt partnerattiecības dzimtsarakstu nodaļā vai pie notāra.

Tālajā 2007. gadā Tieslietu ministrija savā vidēja termiņa stratēģijā iekļāva nereģistrētās kopdzīves regulējuma izstrādi, kas attiektos vienīgi uz pretēju dzimumu pāriem, uzskatam, ka šim regulējumam vajadzētu būt dzimumneitrālam, lai tas nediskriminētu nevienu kopdzīvē esošu pāri.

Saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas praksi, ja kādas tiesības tiek piešķirtas nelaulātiem, faktiskā kopdzīvē esošiem pretēju dzimumu pāriem, tās ir jāattiecina arī uz faktiskā kopdzīvē esošiem viendzimuma pāriem. Tieši šī iemesla dēļ Tieslietu ministrija neturpināja darbu pie kopdzīves likuma projekta, un faktiskās kopdzīves regulējums Latvijā joprojām nav pieņemts jau 14 gadus.

Tādēļ velreiz aicinam Latvijas Saeimu vienbalsīgi noraidīt NA velmi labot Satversmi, jo tas neatbilst gan demokrātijai, gan Eiropas Savienības mērķiem.

Šajā grūtajā laikā Latvijas sabiedrība ir jāsaliedē, nevis jāsašķeļ.

Raimonds Petrovics

"Bumerstyle Latvija" valdes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs.

Blogu ievietoja: Maigurs Skangalis

Atstāt komentāru
Komentāri
    Esi pirmais un atstāj komentāru!