Ko Tev nozīmē “coming out”?

Ko Tev nozīmē “coming out”?

2017. gada 11. oktobris

Šodien,11. oktobrī tiek atzīmēta starptautiskā no skapja iznākšanas diena (International Coming Out day), kad ikviens LGBTQIA kopienai piederīgas ir jo īpaši aicināts “iznākt no skapja”, tādējādi veicinot LGBTQIA kopienas redzamību pārējā sabiedrībā.

Par godu šai dienai jauniešu grupas “Skapis.eu” aktīvisti organizēja nelielu fotosesiju, kuras laikā mēs fotografējāmies ar plakātiem, uz kuriem katrs bija uzrakstījis to, kā sevi identificē vai, piemēram, kā tajā brīdī jūtās, tādējādi simboliski iznākot no skapja un parādot to, cik dažādi mēs esam. Kā arī daži no jauniešu grupas dalībniekiem sagatavoja nelielu vēstījumu par to, ko viņiem personīgi nozīmē “coming out”.

Mars/17/Bi

Man “coming out” nozīmē pašai pieņemt to faktu, ka esmu “atšķirīga” no vairuma. Kad pirmo reizi pateicu kādam, klasesbiedrenei, ka esmu bi (mēģināju viņai kaut ko izskaidrot un nonāca līdz iznākšanas no skapja), pēkšņi bija tāda realizācija: “Ok, tas ir kaut kas jauns, bet es jūtos labāk par sevi.” Ir bijusi vajadzība vairākas reizes iznākt no metaforiskā skapja, bet ar katru reizi man kļūst ērtāk savā ādā. Protams, dažkārt ir bail to darīt, vēl neesmu visai ģimenei to pateikusi, tāpat es zinu, ka arī, ja reakcija nebūs labvēlīga, es jutīšos labi par sevi. Nevajag iznākt nevienam, ja negrib vai nevar, manuprāt, tas jāizdara, kad jūtas ērti to darīt. Tā ir cilvēka paša izvēle, kas var palīdzēt iepazīt un mīlēt sevi dziļāk.

Dārta/agender/bi

“Coming out” jeb ''iznākšana no skapja'' man nozīmē kādam atklāt daļu no savas identitātes un tajā pašā laikā, katru reizi to darot, pašam kļūt pārliecinātākam un pieņemošākam par sevi. Iznākt no skapja nevar tikai vienu vienīgu reizi, to iznāk darīt diezgan bieži, satiekot jaunus cilvēkus. Tas nekas, ja tu to vēl neesi gatavs darīt. Tas ne vienmēr ir vienkārši, it īpaši, ja dzīvo Latvijas sabiedrībā. Bet es ticu, ka situācija uzlabojas un ceru, ka tā turpināsies uzlaboties, ja mēs turpināsim būt drosmīgi.

Dana/19/Bi

Man “Coming out” veido daļu no brīvības izjūtas, jo citādāk jūtos kā ieslodzīta būrī, ja tie cilvēki, kuriem man ir nozīmīgi atklāties, nezina patiesību. Pēdējā gada laikā esmu spērusi lielu un nozīmīgu soli “iznākšanā no skapja”. Kopš pieņēmu pati sevi un kļuvu gatava atklāties cilvēkiem (ne visiem, protams, jo situācijas mēdz atšķirties), šķiet, ka no pleciem ir novēlies kāds smagums un šaubas par to, kā citi reaģēs un cik drosmīgi var rīkoties. Katram vēlme un spēja spert šo soli pienāk citā laikā, kas ir pašsaprotami, kādam pieredze ir pozitīvāka, kādam ne tik ļoti, tomēr sabiedrības attieksme pamazām uzlabojas, turklāt cilvēki arvien vairāk saskaras ar LGBT pārstāvjiem un attiecīgo informāciju, un ar laiku, situācija kļūs vēl gaišāka.

Dan/20/FtM trans, hetero

“Iznākt no skapja” man ir svarīgi, jo vairs nespēju un negribu dzīvot aizsegā un dzirdēt nepareizās uzrunas manā virzienā. Par to, ka man patīk meitenes, zina visi, kas zina par manu eksistenci. Ar būšanu trans ir citādāk. Man atklāšanās ir ne tikai, lai citi zinātu kā mani uzrunāt, bet arī, lai es pats sevi spētu pieņemt uz visiem simts. Atklāšanās kā trans ir pēdējais, jāatzīst, ka bailīgākais punkts sevis mīlēšanā, bet jūtu, ka man tas ir jādara pēc iespējas drīzāk. Nākotne mani gaida, man tikai jāiet tai pretī. Un sākšu ar “coming out” kā transpersona.

Ru/17/gay male

“Iznākšana no skapja" ir lieta, ko es daru katru dienu. Man nepatīk būt kaut kādā veidā ierobežotam, tāpēc ar savām domām, uzskatiem un arī savu būtību esmu atklāts, pat ar jauniem cilvēkiem, kurus knapi pazīstu. Mani vecāki zina par manu seksualitāti, kas neko daudz nav mainījis, tikai tagad viņi nejautā muļķīgus jautājumus par meitenēm, kas nāk ciemos, jo saprot, ka viņas nav īsti manā interesē. Manuprāt, seksualitātei un dzimumam nevajadzētu būt slēptam, ja tas tevi neapdraud. Ja tev draud tikt izmestam no mājas vai pat piekautam, tad labāk izvēlies savu drošību un “dzīvo skapī" pat ja tas ir mokoši.

Tims/22/transguy, gay

“Iznākt no skapja” sev nav viegli, taču, kad tas notiek, sajūtas ir neaprakstāmas. Ieskatīties spogulī un skaļi pateikt, ka identificējos kā transpuisis bija lieliski, jo tajā brīdī it kā tika lauzts lāsts, pēc kura krišanas beidzot spogulī spēju ieraudzīt īsto sevi, nevis kādu svešinieku, kas imitē manas grimases. Būt patiesam pret sevi ir labākais, ko ikviens var izdarīt, jo tajā brīdī viss mainās, īpaši ja runa ir par mentālo labsajūtu. Ir sajūta, ka tavā pelēkajā pasaulē beidzot ienāk krāsas, ko pirms tam varēji redzēt visur citur, bet ne savā dzīvē.


Ko Tev nozīmē “coming out”? Ko Tev nozīmē “coming out”? Ko Tev nozīmē “coming out”? Ko Tev nozīmē “coming out”? Ko Tev nozīmē “coming out”? Ko Tev nozīmē “coming out”? Ko Tev nozīmē “coming out”? Ko Tev nozīmē “coming out”? Ko Tev nozīmē “coming out”? Ko Tev nozīmē “coming out”?