LGBTQ terminu vārdnīca

LGBTQ terminu vārdnīca

2012. gada 3. novembris

Skapis.eu komanda ir sākusi terminu vārdnīcas izveidi. Piedāvājam ieskatu...

Bezdzimuma (angļu Agender, non—gender) – cilvēks, kas neidentificē sevi ne ar vienu no dzimumiem.

Visu dzimumu (angļu All-gender) – aprakstoša frāze, lai apzīmētu visas dzimuma identitātes un izpausmes.

Visu dzimumu vietniekvārdi (angļu All-gender pronouns) – jebkāds vairāku vietniekvārdu komplekts, kas atrodas starp “viņš” un “viņa”, lai izvairītos no binārā dzimumu skata. Bieži vien cilvēkus, kuru vēlas, lai viņus uztvertu dzimumneitrālus, sauc 3. dzimtē vai valodas palīgformās. Piemēri: angliski - ze, hir, un hirs; ey, em, eirs; ze, zir, un zirs; latviski – atmetot galotnes – viņ'.

Sabiedrotais (angļu Ally) – persona, kas nostājas pret heteroseksismu, homofobiju, bifobiju, transfobiju, heteroseksuāļu privilēģijām vai dzimumlomām; atbalsta lesbietes, gejus, biseksuālus, transseksuālus un starpdzimuma cilvēkus; uzskata, ka heteroseksisms, homofobija, bifobija, transfobija ir sociālās taisnības problēmas.

Androgīns (angļu Androgyne)Lietvārds 1. Cilvēks, kura bioloģiskais dzimums nav skaidri saskatāms. 2. Cilvēks, kurš svārstās starp diviem tradicionālajiem dzimumiem. 3. Cilvēks, kurš pilnībā noraida dzimumlomas.

Androgīnseksuāls(angļu Androgynosexual)Cilvēks, kam patīk gan vīrieši, gan sievietes īpaši, ja viņi ir androgēna izskata. No grieķu valodas vārds “andros” nozīmē “vīrietis”, bet “gyno” - sieviete.

Androgīns(angļu Androgynous) - Īpašības vārds. Cilvēks, kas var sevi parādīt ar tradicionālām vīrieši un sieviešu iezīmēm, ne vīriešu un ne sieviešu iezīmēm vai iezīmēm starp vīriešu un sieviešu dzimumiem.

Andoseksuāls (angļu Androsexual)Ikviens, kam ir seksuālas jūtas pret vīriešiem. Vārds veidojies no grieķu “andros”, kas nozīmē “vīrietis”. Tiek izmantots, lai aprakstītu ne-bināra dzimuma cilvēka seksuālo orientāciju.

Aromantisks(angļu Aromantic) Cilvēks, kas nejūt romantisku pieķeršanos citiem cilvēkiem, vai neizjūt vajadzību būt romantiskās attiecībās. Bieži vien šādi cilvēki ir apmierināti ar draudzību vai citiem attiecību veidiem.

Aseksuāls(angļu Asexual)Cilvēks, kas neizjūt seksuālu pievilcību pret citiem.

Piešķirtais dzimums(angļu Assigned Sex/Gender)Dzimums, kas tiek piešķirts cilvēkam piedzimstot, balstoties uz virspusēju ārējo dzimumorgānu pārbaudi.

Netipiska dzimumloma (angļu Atypical Gender Role)Cilvēks, kas uzrāda atšķirīgu dzimumlomu kā ir pieņemts pēc dzimuma, klases vai sabiedrības.

Autoseksuāls(angļu Autosexual)Termins, kas apraksta cilvēkus, kas pienācīgu baudu gūst no masturbācijas. Aseksuāli cilvēki arī var būt autoseksuāli un spēj iztikt bez seksuālā partnera meklēšanas.

BDSM (angļu Bondage, Discipline/Domination, Submission/Sadism, Masochism)Termins BDSM apraksta baudas būšanu no sāpēm, bieži vien seksuālā kontekstā. Termini verdzība un dominēšana (Bondage un Domination) apraksta dažādas uzvedības lomas, kurās iejūtas. Bieži vien BDSM tiek uzskatīts par ļaunprātīgu, bet, kad tiek praktizēts drošā, mierīgā un vienprātīgā veidā, tā var būt par daļu no veselīga seksuālā dzīvesveida

Lācis (angļu Bear)Visbiežāk šī definīcija apraksta vīriešus, kam ir sejas vai ķermeņa apmatojums ar apaļīgu ķermeņa formu. Tomēr šis termins nozīmē daudzas lietas dažādiem cilvēkiem pat pašā Lāču kustībā. Bieži vien arī vīrieši, kuriem ir viena vai visas šī termina īpašības, mēdz sevi saukt par Lāčiem, tā norādot, ka viņiem nav iebildumu pret apmatojumu un pierasto vīrišķības izpausmi.

Divdzimumu (angļu Bigender)Šis termins tiek lietots, lai aprakstītu lietas, kam ir tendence svārstīties starp vīrišķā tipa un sievišķā tipa dzimumlomām, bet reizē paužot noteikti tikai vienu dzimumu. Arī saprotams kā divi atdalīti dzimumi vienā cilvēkā.

Biseksuāls(angļu Bisexual)Cilvēks, kuru fiziski, emocionāli un/vai seksuāli piesaista gan sievietes, gan vīrieši. Šai seksualitātei nevajag būt vienlīdzīgi dalītai starp dzimumiem – var būt priekšroka vienam dzimumam pār citiem.

Bio-kvīna(angļu Bio-Queen)Cilvēks, kurš sevi identificē kā sievieti, kas kā vīrieši pārģērbjas par sievieti. Jeb kā sievieti, kura identificē sevi kā drag queen.

Biromantisks(angļu Biromantic)Cilvēks, kam romantiski piesaista abi dzimumi. Biromantiski aseksuāli meklē attiecības draudzības, tuvības un mīlestības dēļ, tomēr viņiem nav vēlme nodarboties ar seksu ar savu partneri.

Pasīvs(angļu Bottom)Cilvēks, kuram ir vairāk padevīga seksuālā loma.

Lejasdaļas ķirurģija(angļu Bottom Surgery)Dzimumorgānu ķirurģija ar mērķi izveidot ķermenī harmoniju ar cilvēka vēlamo dzimumu.

Dzimumnormatīvs (angļu Cisgender, Genderstraight, Gender Normative) – Cilvēks, kurš pēc būtības vai izvēles atbilst sabiedrības dzimumnormām.

Skapī (angļu In Closet, Closeted) – homoseksuāls, biseksuāls, kvīrs, transpersona vai starpdzimuma persona, kas nevar atklāt savu identitāti vai identitātes citiem vai sabiedrībai.

Atklāšanās, iznākšana no “skapja” (angļu Coming Out) – 1. Process, kurā cilvēks pieņem pats savu seksualitāti un/vai dzimuma identitāti. 2. Process, kurā cilvēks atklāj saviem tuvākajiem vai sabiedrībai savu seksualitāti vai dzimuma identitāti. Homoseksuāliem, biseksuāliem, transseksuāliem un starpdzimuma cilvēkiem tas var būt visa mūža process.

Demiseksuāls (angļu Demisexual) – Cilvēks, kam nav vai ir vāja seksuālās simpātijas pret citiem līdz tie izveido stipru emocionālu saiti ar šo cilvēku; visbiezāk, bet ne vienmēr romantiskās attiecībās. Termins demiseksuāls nāk no vidusceļa starp seksuāls un ne-seksuāls. Tomēr šis termins neapzīmē daļēju seksualitāti, kā arī nenozīmē, ka seksualitātei ir nepieciešamas stipras emocionālas saites.

Drag karalis (angļu Drag King) – Cilvēks, kas sevi identificē kā sieviete, bet kuram patīk ģērbties vīriešiem tipiskos apģērbos, veidot vīriešiem raksturīgu grimu un atdarināt vīriešus priekš atzinības, samaksas, izklaides un/vai politiskos nolūkos. Drag-karaļi parasti pārģērbjas tikai uz pasākumiem, lai izklaidētu publiku.

Drag karaliene (angļu Drag Queen) – Cilvēks, kas sevi identificē kā vīrietis (bieži arī gejs) un kuram patīk pārģērbties sievietēm tipiskos apģērbjos, veidot sievietēm raksturīgu grimu un atdarināt viņas priekš atzinības, samaksas, izklaides un/vai politiskos nolūkos. Drag-karalienes parasti pārģērbjas tikai uz pasākumiem, lai izklaidētu publiku.

FTM, F2M (angļu Female-to-Male) – Termins apzīmē cilvēkus, kas ir dzimuši dabiski kā sievietes, bet kuri sevi identificē kā vīriešus vai vīrišķīgus. Šis termins ietver gan transeksuālus cilvēkus, transseksuālus vīriešus, vīriešus sievietes ķermeņos un FTM. Daži šo terminu neatzīst, jo vēlas uzsvērt, ka viņi vienmēr ir bijuši vīrieši vai ir sevi vienmēr identificējuši kā vīriešus. Bieži šie cilvēki dod priekšroku terminam MTM (Male-to-Male).

Gejs (angļu Gay) – 1. Šis termins tiek lietots, lai apzīmētu vīriešus, kurus piesaista citi vīrieši romantiskā, erotiskā un/vai emocionālā veidā. 2. Termins, ko lieto, lai atsauktos uz LGBTQIA sabiedrību kopumā, vai lai identificētu jebkuru cilvēku, kurš nav heteroseksuāls.

Dzimums (angļu Gender) – Sociāla konstrukcija, kas nosaka, kas ir vīrišķīgs un kas ir sievišķīgs konkrētajā kultūrā. Tas ietver dzimuma noteikšanu (dzimuma noteikšanu piedzimstot), dzimumlomas (lomas, kuras tiek gaidītas no attiecīgā dzimuma), dzimuma attiecinājums (kā citi uztver kādu dzimumu) un dzimumidentitāte (kā cilvēka pats definē savu dzimumu).

Dzimuma binārisms (angļu Gender Binary) – Ideja, ka eksistē tikai divi dzimumi – vīriešu un sieviešu - un ka katram cilvēkam jāpieder vai nu vienam, vai otram.

Dzimumneitrāls (angļu Gender Neutral) – Apzīmē vietas un lietas, kas domātas abiem dzimumiem. Piemēram: tualetes, kas domātas abiem dzimumiem neatkarīgi no identitātes vai izpausmes.

Dzimumlomas (angļu Gender Roles) – Uzvedība, attieksme, vērtības un uzskati un citas lietas katrā kultūra, kuras tiek uzskatītas par piemērotām vīriešiem un kuras - sievietēm.

Gīnoseksuāls (angļu Gynosexual) – Ikviens, kuram ir seksuālas jūtas pret sievieti. Vārds atvasināts no grieķu valodas vārda “gyno” - sieviete. Noderīgi izmantot aprakstot seksuālo orientāciju cilvēkiem, kas neietilpst binārajā dzimumidentitātē.

Heteronormatīvs (angļu Heteronormativity) – Apraksta bināro dzimumu sistēmu, kurā ir tikai divi dzimumi. Šī konspekta piekritēji apgalvo, ka cilvēka dzimuma identitātei ir jāsaskan gan ar attiecīgā dzimuma lomu, gan arī dzimumorgāniem, kā arī ir jāizrāda heteroseksuālā orientācija.

Heteroromantika (angļu Heterororomantic) – Cilvēks, kuram romantiski piesaista pretējā dzimuma cilvēki. Heteroromantiski aseksuāli meklē attiecības draudzības, tuvības un mīlestības dēļ, tomēr viņiem nav vēlme nodarboties ar seksu ar savu partneri.

Heteroseksisms(angļu Heterosexism)Aizspriedumi pret indivīdiem vai grupām, kuras izrāda ne-heteroseksuālu uzvedību vai identitāti. Heteroseksisti ar vairākuma varu cenšas uzspiest šādus aizspriedumus.

Heteroseksuāls(angļu Heterosexual)Cilvēks, kam emocionāli, fiziski un/vai seksuāli piesaista cilvēki, kuri nav tāda paša dzimuma kā viņam (visbiežāk: vīrietis - sieviete).

Homoromantika(angļu Homoromantic) Cilvēks, kuram romantiski piesaista sava dzimuma cilvēki. Homoromantiski aseksuāli meklē attiecības draudzības, tuvības un mīlestības dēļ, tomēr viņiem nav vēlme nodarboties ar seksu ar savu partneri.

Starpdzimuma persona (angļu Intersex) – Cilvēks, kas ir piedzimis ar abu dzimumu hromosomām, ārējiem dzimumorgāniem vai iekšējo reproduktīvo sistēmu, bet kas nav uzskatāms par standartu – vīrietis vai sieviete. Aptuveni 1,7% bērnu ir dzimuši ar jauktu seksuālo anatomiju, kas padara grūti apzīmēt viņus par vīriešu vai sieviešu dzimuma. Starpdzimuma cilvēki tiek arī saukti par hermafrodītiem. Kaut arī daudzi starpdzimuma cilvēki neidentificē sevi kā transseksuālus, daudzi darba jautājumi, kas ir saistīti ar transseksuāliem cilvēkiem ietekmē starpdzimuma cilvēkus. Turpinājums sekos. Izmantotie avoti: http://sexualfluidityproject.tumblr.com/Terminology

Sagatavoja VējaSkrējējs

Atstāt komentāru
Komentāri
    Esi pirmais un atstāj komentāru!