Mīlestības stūrītis

Mīlestības stūrītis

2016. gada 16. jūnijs

Šajā rakstā Tu vari uzzināt visu, kas ir saistīts ar tām jūtām, kuras mēs zinām kā mīlestību. Mēs mēģināsim Tev sniegt atbildu uz jautājumiem “Kas ir mīlestība?”, “Kā sajust, ka Tu kādu mīli?”, “Kas ir attiecības?” un “Kā ir saistība starp mīlestību un draudzību?”. Katram no mums ir dažāda pieredze mīlestībā, attiecībās un draudzībā.

KAS IR MĪLESTĪBA? Atbildēt uz šo jautājumu ir tikpat grūti kā mēģināt paskaidrot kādam, kāpēc tu viņu mīli. Nav vienas atbildes uz šādiem jautājumiem, bet skaidrs ir tas, ka visa pamatā ir spēcīgas sajūtas, kuras cilvēks sajūt pret otru cilvēku. Šīs sajūtas katram ir savādākas, tās vairs nav mīlestība pret saviem vecākiem, māsu vai brāli, tā arī nav draudzība. Mīlestību pret kādu cilvēku bieži vien (bet ne viemēr) pavada arī zināma iekāre. Katram mīlestība nozīmē ko citu – ne velti pasaulē ir tik daudz grāmatu par mīlestību, mīlestības vēstuļu. Galu galā mīlestība ir bijusi dzinulis cilvēces attīstībai daudzās jomās.

Tik vienkāršs un ikdienā bieži lietots vārds kā “mīlestība” ir daudznozīmīgs un attiecināms uz plašu cilvēka sajūtu gammu. Mīlestība kā platoniskas jūtas mēdz būt dažāda viena veida- mīlestība, kas vieno vecākus un bērnus, citādāka ir divu draugu mīlestība, patriotisms tiek tulkots kā dzimtenes mīlestība. Šajā gadījumā mēs aprakstīsim romantisko jeb juteklisko mīlestību, kas norisinās starp diviem cilvēkiem. Jebkurā no mīlestības veidiem katrs cilvēks cenšas rīkoties tā, lai upurētos otra dēļ, tiecas pie abpusējas saprašanās un gatavs piekāpties otra interesēm un prasībām. Mīlestība – tā ir divu cilvēku mijiedarbība, tāpēc vienpusēja jeb neatbildēta mīlestība nespēj būt ilgstoša.

Cilvēks ir tā iekārtots, ka iztēlojas mīlestību kā kaut ko romantisku, piepildītu ar prieku un skaistām jūtām. Mīlestības attiecībās cilvēks cenšas, lai būtu pēc iespējas tuvāks un vajadzīgāks otram cilvēkam un to pašu iegūtu pretī. Mīlestība sevī ietver cieņu, pozitīvas un erotiskas jūtas pret partneri, tuvības sajūtu, intimitāti, garīgu un emocionālu saikni.

Mēdz gadīties, ka cilvēks jauc iemīlēšanos no īstas mīlestības. Iemīlēšanās atšķiras ar to, ka tās ir īslaicīga jūtas, kas var beigties tikpat impulsīvi kā sākušās. Tomēr, ja attiecības veidojas un nostiprinās, tad iemīlēšanās fāze pāraug mīlestībā, kas diemžēl ne vienmēr spēj saglabāt tās pozitīvās, sapņainās sajūtas, kas tika piedzīvotas attiecību sākumā. Iemīlēšanās jeb „rozā briļļu” periods var ilgt no nedēļas līdz vienam gadam, bet visbiežāk pāris mēnešus. Pēc tam var sekot vilšanās, jūtas var norimt arī pašas no sevis vai tieši otrādi- kļūt spēcīgākas un pāraugt kopīgā mīlestībā.


KĀ SAJUST, KA TU KĀDU MĪLI? Šis laikam ir vēl sarežģītāks jautājums par to, kas ir mīlestība. Saprast, ka tu kādu mīli, visbiežāk būs ļoti grūti. Visticamāk tu nevarēsi pateiktu “es viņu sāku mīlēt trešdienā, 3o.jūnijā pusdienas laikā”. Pieredze rāda, ka saprast, ka tu kādu mīli palīdz atsevišķi notikumi, apstākļi un parādības. Tomēr vienmēr atceries, ka nav “pareizo” vai “nepareizo” cilvēku, kurus “drīkst” un kurus “nedrīkst” mīlēt – jūtu pasaule ir neizskaidrojama un katram tā ir savādāka!

Ja Tu esi iemīlējies, tā ir tāda kā pieķeršanās un atkarība no Tava partnera. Tu domā tikai par viņu (piemēram, „Ko viņš/viņa darītu šādā situācijā?”). Tev rodas ilglaicīgas jūtas pret viņu, Tu uztraucies par viņu un Tu nespēj tikt vaļā no šīm sajūtām. Bieži vien, kad Tu esi iemīlējies, Tev ir sajūta, ka esi gatavs dot savam partnerim visu, ko viņš vēlas, lai tikai viņš būtu laimīgs.

Katram cilvēkam ir savs viedoklis par to, ko vārds „mīlestība” nozīmē, un bieži vien tas ir arī atkarīgs no situācijas konteksta. Lai saprastu vai Tu esi iemīlējies vai nē, vispirms svarīgi ir saprast, ko šis vārds „mīlestība” nozīmē Tev.


KAS IR ATTIECĪBAS? Attiecības vispirms ir milzīga atbildība, kas daudziem bieži vien sagādā daudz sarežģītu brīžu. Būt attiecībās nozīmē rēķināties ar otru cilvēku, viņa vēlmēm un sajūtām. Tā ir nepātraukta mācīšanās un pielāgošanās otram. Tikai šajā gadījumā tu to dari zinot un/vai cerot, ka otrs darīs to pašu. Tavs atalgojums attiecībās ir mīlestība, kuru tu dāvā un saņem pretī, un mīlestība stāv pāri visām materiālajām vajadzībām.

Attiecības var tikt aprakstītas kā „saiešana kopā” jeb divu cilvēku mijiedarbība. Dzīvē bieži vien šķiet, ka katrs cilvēks akumulē jeb uzkrāj lielu daudzumu nesniegtas mīlestības, pieķeršanos un maigumu. Ikviens kādreiz vēlas sastapt kādu, kam sniegt šīs jūtas un saņemt tās pretī. Ir arī otrs cilvēks uz šīs pasaules.. un ir attiecības starp diviem cilvēkiem, kas galvenokārt ir balstītas uz savstarpējo sadarbību. Protams, attiecības nozīmē vēl daudz ko vairāk, un dažkārt ir grūti izveidot un saglabāt šīs attiecības; tas prasa savstarpēju sapratni, uzticēšanos un cieņu.


MĪLESTĪBA UN DRAUGI. Mēdz teikt, ka vispateicīgākā augsne mīlestības uzplaukšanai starp diviem cilvēkiem ir draudzība, jo draudzībā cilvēki viens otru iepazīst, pieņem un paļaujas. Tomēr ne vienmēr mīlestība uzplaukst sarp draugiem, taču Tev ir jābūt gatavam arī situācijai dzīvē, kad Tu apjautīsi spēcīgas jūtas pret savu draugu, kurš, ļoti iespējams, par tām vispār pat nenojautīs. Neatbildēta mīlestība nav beigas visam, tā ir sākums jaunai dzīves pieredzei!


Ar katru cilvēku gadās tā, ka viņš iemīlās kādā, kurš negrib vai vienkārši nevar atbildēt ar abpusēju mīlestību. Ja ilgstoši turpināt ļauties šādai vienpusējai mīlestībai, tad, ja ne var nomirt no mīlestības, tad var pabojāt dzīvi sev un citiem. Protams, tā uzreiz nav iespējams aizmirt to, ko mīli, „izmest viņu no galvas”, un pēc iespējas ātrāk atrast kādu citu viņa/ viņas vietā. Tā vietā ir ieteicams pārslēgties uz citām lietām, piemēram, nodoties mācībām, darbam vai nodarboties ar citām iemīļotām lietām vai hobijiem. Vienu recepšu šeit nav, nepieciešams dzīvot un just tālāk. Dzīves celiņš bieži pats atrod izejas no visdažādākajām situācijām.

Atstāt komentāru
Komentāri
    Esi pirmais un atstāj komentāru!