X-ZONA

X-ZONA

2016. gada 16. jūnijs

Šajā rakstā tu varēsi atrast atbildes uz jautājumiem, kuri skar seksu, seksuālo vardarbību, prostitūciju, veselības stāvokli, seksuāli transmistīvās slimības, HIV un atkarības – visus šos jautājumus vieno personas fiziskais un garīgais veselības stāvoklis. Mēģināsim radīt priekšstatu par to, kas ir seksuālā vardarbība, graut mītus par to, ka prostitūcija ir “profesija”. Tāpat skaidrosim veselības jautājumus un atkarības.


SEKSS

Šobrīd dzīvojam laikā, kad seksuālas attiecības tiek atspoguļotas visos iedomājamos medijos un tas ļauj domāt, ka nekā nezināma par seksu nevajadzētu būt. Tomēr seksuāla pieredze ir kas ļoti personisks un intīms, tāpēc internetā vai televīzijā atspoguļotie dzimumakti var tikai izklaidēt, nevis izglītot.

Līdz ar dzimumnobriešanu jeb pubertitāti pusaudžu vecumā jaunieša ķermenī notiek pārmaiņas un rodas interese par seksuālām attiecībām. Jauniešiem bieži vien ir pārdzīvojumi vai satraukumi par to, vai tas, kas notiek ar viņu ķermeni ir normāli, vai tas ir tāpat kā citiem. Rodas iekāres sajūta, seksuālas fantāzijas un simpātijas pret kādu personu. Daudzu cilvēku seksuālās pieredzes sākums ir pašapmierināšanās jeb masturbācija.

Jebkuras romantiskas attiecības ar partneri ietver skūpstus, apskāvienus, maigošanos un seksu. Tas nav tikai fizisks akts- seksa būtības pamatā ir vēlme sniegt un gūt baudījumu, kas nevar norisināties, ja tu neesi atbrīvojies, neuzticies vai baidies. Sekss nav jāuztver kā obligāts vai jādara tāpēc, ka to dara tavi vienaudži. Tam jānotiek tad, kad abas iesaistītās personas tam ir gatavas un to vēlas. Seksa laikā tev ir tiesības būt atklātam, tu vari teikt kas tev nav pieņemami, kas nepatīk un ko nevēlies darīt.

Seksa viedi, pozas un iespējas kā sniegt baudu partnerim ir dažādi. Tā laikā var tikt iesaistīti pirksti, lūpas, mēle un jebkas cits, kas patīk tev vai tavam partnerim. Ļauj vaļu iztēlei, lai atrastu sev un partnerim vispatīkamāko.

Apakšā esošajā sarakstā tiek minēti seksa veidi un motīvi. Pats galvenais, lai sekss norisinātos pēc abpusējas piekrišanas, tā laikā tiktu domāts gan par sevis un partnera vēlmju respektēšanu, gan drošību.

Sekss var būt:

 • Mīlēšanās
 • Aizraujošs piedzīvojums
 • Eksperiments
 • To vari darīt viens pats
 • Skarbs
 • Nogurdinošs
 • Intīms

Un sarakstu var papildināt katrs cilvēks un katrs atsevišķs gadījums!

Seksam nevajadzētu notikt:

 • Sasteigtam
 • Ar vainas sajūtu
 • Bez izsargāšanās
 • Kad esi tam par jaunu

Drošs sekss

Drošs sekss nozīmē:

 • seksuālas baudas sniegšanu un saņemšanu, neradot citiem risku inficēties ar STI,
 • pastāstīt savam partnerim par to, ka tev vai partnerim varētu būt STI.

Ja jūsu attiecībās esat tikai jūs divi, ja jūs abi noteikti esat veikuši seksuālās veselības pārbaudi un nevienam no jums nav citi seksuāli partneri, tad jums nav jāizsargājas. Citos gadījumos tas noteikti ir jādara – izmantojiet prezervatīvus gan vaginālam, orālam vai anālam seksam pat, ja jūs izmantojat citas kontracepcijas metodes, lai izvairītos no grūtniecības, piemēram, tableti. Drošība nozīmē atklātību vienam pret otru, kā arī to, kādu kontracepciju jūs izvēlaties.Pirmā reize

Ja ar puisi vai meiteni esi kopā pirmo reizi, mēs iesakām Tev būt atklātam pret savu partneri un paskaidrot, ka šī būs Tava pirmā seksuālā pieredze. Tas nozīmē, ka viņam/viņai ir jābūt uzmanīgākam un rūpīgākam, tā, lai Tu vari aprast ar savu jauno pieredzi un izbaudīt to.

Īpaši tas attiecas uz anālo seksu. Ir svarīgi, lai Tu justos ērti un atbrīvotos patīkamas pieredzes gūšanai. Ja Tu būsi nervozs, tu nevarēsi atbrīvoties un tas var radīt sāpes, bet patiesībā tas nav sāpīgi, pat ne pirmajā reizē.

Kad Tu to mēģināsi pirmo reizi (un arī pēc tam), jebkurā gadījumā svarīgi būs, lai Tu to darītu pareizi. Ja Tu jūti sāpes vai nejūties ērti, tā ir zīme, ka jums jāapstājas. Pirms sākt no jauna, nogaidiet kādu brīdi vai atlieciet to uz nākamo reizi. Atceries, ka Tev nav jājūtas vainīgam/vainīgai, ja Tu izvēlies pārtraukt to! Paskaidro savam partnerim savu situāciju, tas var palīdzēt izvairīties no daudziem pārpratumiem.

Lai pirmajā reizē Tu būtu drošāks un pārliecinātāks par sevi, mēs iesakām Tev pirmo reizi pavadīt ar Tavu meiteni vai puisi, nekā iegūt šo pieredzi vienas nakts sakaros ar kādu tikko iepazītu personu. Pirmā reize tādējādi varētu būt arī ļoti īpaša jums abiem, kā romantisks notikums, kuru jūs abi kopā atcerēsieties.

Pat tad, ja Tev jau kādreiz ir bijis sekss ar kādu, bet, iespējams, ne Tava dzimuma personu, Tu tikai iegūsi, ja pateiksi to arī savam partnerim, lai viņš vai viņa labāk varētu saprast Tavu pieredzi un arī to, ja Tu uztrauksies.

Mēs tāpat Tev pavisam noteikti iesakām pirmo reizi iegūt kopā ar kādu, kuru Tu pazīsti un uzticies. Un neaizmirsi, ka Tu iegūsi jauni pieredzi. Tev nav jājūt spiediens darīt kaut ko, ja Tu jūti, ka to nevēlies. Un atceries, ka Tev ir tiesības pārtraukt jebkurā brīdī, ja jūti nožēlu, jo pats svarīgākais ir tas, lai Tu vari izbaudīt šo jauno pieredzi!

Un, lai tur vai kas, atceries, ka drošība ir pirmajā vietā! Parūpējies par sevi un savu partneri un izbaudi to!Tu vari pateikt Nē!

Vienīgi tavā un partnera ziņā ir vai un kad jums būs sekss.To izlemjat abi kopīgi! Tas neattiecas tikai uz pirmo reizi – visu attiecību laiku ikviens no jums var atteikt tuvību otram.

Ja esat piekrituši seksuālām attiecībām, jūsu starpā jāvalda savstarpējai cieņai un komunikācijai, lai būtu pilnīgi droši, ka arī partneris jūtas ērti. Esiet iejūtīgi pret otra vēlmēm – noskaidrojiet, kā un ko tieši vēlaties darīt, lai abi gūtu maksimālu baudu. Ja neesi 100% pārliecināts vai partneris vēlas ko darīt, PAJAUTĀ!

Tev nekad nevajadzētu justies piespiestam nodarboties ar seksu. Tas ir tavs ķermenis un nav svarīgi, ka kāds cits mēģina tevi pārliecināt vai pasteigties. Arī pats nekad necenties pierunāt kādu, lai mīlētos ar tevi.

Tev nav jāattaisnojas, ja tava izvēle ir nepiekrist seksam, nav svarīgi, ja tev ir bijušas seksuālas attiecības pirms tam. Arī ja tev ir sekss, tev ir tiesības pārtraukt aktu un tavam partnerim ir jārespektē tava izvēle. Tev vienmēr vajadzētu justies droši un pārliecinātam kopā ar partneri, nodarbojoties ar seksu vai nē. Tas ir stabilu attiecību pamatlikums.

Paust ,,NĒ!” ne vienmēr nozīmē izsacīt to vārdos, savu attieksmi vari paust arī ar ķermeņa valodu.Virtuālais sekss

Ar nosaukumu „virtuālais sekss” tiek apzīmēts seksuāla pieredze, kas norisinās interneta tiešsaistē. Tas var iekļaut seksuālās darbības aprakstu, fotoattēlu apmaiņu, vai notikt ar veb-kameras starpniecību.

Tas ir nelegāls, ja kāda no iesaistītajām personām ir nepilngadīga!

Nav atļauts nosūtīt tekstus vai materiālus kādam, kurš tos nav lūdzis. Tad tā tiks uzskatīta par seksuālo uzmākšanos un var tikt nodota policijai!

Atceries:

 • Ja tu raksti, nosūti foto vai video ar sevi internetā, tas paliek internetā un var tikt ļaunprātīgi izmantots pret tevi!
 • Ja nevēlies, ka tava mamma, klasesbiedrs vai nākamais darba devējs ierauga tavu foto, tad nepārsūti to visiem, kas to lūdz un neievieto apšaubāmos vebsaitos!
 • Tu nevari būt anonīms interneta tiešsaistē. Cilvēki var tevi atrast pēc tavas IP-adreses.
 • Ja gribi satikt kādu ar kuru esi komunicējis internetā, tad labāk satiecies publiskā vietā un ja iespējams ņem līdzi draugu. Persona, ar kuru tu saraksties var izlikties par to, kas tā nav.Atturība no seksa

Personas izvēli atturēties no seksa, lai kādi būtu šā lēmuma iemesli, ir jāpieņem un jārespektē. Neatkarīgi no tā, vai Tu vai Tavi vecāki vēlas atturēties no seksa reliģisku, romantisku vai kādu citu iemeslu dēļ, tas pilnīgi noteikti ir uzskatāms par pareizu lēmumu!

Protams, ir daudzi citi veidi, kā demonstrēt savu mīlestību un būt intīmā gaisotnē ar savu mīļoto cilvēku.

Viens no atturēšanās pozitīvajiem aspektiem ir tas, ka Tu nevari inficēties ar seksuāli trasmisīvajām infekcijām. Tas var būt arī labs veids kā Tu ar savu mīļoto varat viens otru iepazīt labāk, tāpat arī tas dod jums abiem laiku atrast citus veidus kā izrādīt mīlestību. Atceries, ka Tevi neviens nekad nedrīkst piespiest nodarboties ar seksu, ja tu to nevēlies vai nejūties tam gatavs/gatava.


Anālais sekss

Anālo seksu piekopj daudzi geji, biseksuāļi un arī heteroseksuāļi, dažām tautām tas pat ir izplatīts sava veida kontracepcijas paņēmiems. Regulārs anālais sekss nereti rada sīkas brūcītes salīdzinoši smalkajā taisnās zarnas sieniņā. Tās bieži asiņo, it sevišķi anālā seksa laikā, tāpēc ļoti svarīgi ir lietot izturīgus prezervatīvus un lubrikantu, kas pasargās gan jūs, gan jūsu partneri.

Kā lubrikantu ieteicams lietot tādu, kura pamatā ir ūdens, nevis eļļainas ziedes, piemēram, vazilīns, eļļa bērnu kopšanai, roku krēms, margarīns vai sviests – tas bojās prezervatīvu. Ja neesat pārliecināts, vaicājiet aptiekāram vai pārdevējam, viņi bez kautrēšanās dos jums padomu!

Anālā seksa laikā jālieto prezervatīvs, jo tas jūs pasargās no dažādām infekcijām, tai skaitā no STI un HIV!!!!

Nodarbojoties ar seksu Tev jāuzņemas pilna atbildība par sevi un partneri!Vaginālais sekss

Vaginālais sekss ir sieviešu dzimumorgāna un/vai tā apkārtnes stimulēšana, kam tiek izmantoti viens vai vairāki pirksti, penis, vibrators vai citi objekti.

Pamēģini un uzzini, kas patīk tev un tavam partnerim.

Vaginālais sekss nevar būt sāpīgs pat ne pirmajā reizē, ja vien tu vai/un tavs partneris ir pietiekoši relaksējies un uzbudinājies. Parasti stāsti par nevainības zaudēšanu tiek aizēnoti ar to, ka pirmajā reizē noteikti būs jūtamas sāpes un notiks asiņošana. Jaunavības plēve nav nekas vairāk par gļotas ieloci, kas atrodas vagīnā. Ja neesi pietiekami uzbudinājies vai tev patīk, izmanto lubrikantu.

Pozas izvēle var iespaidot tavas sajūtas seksa laikā. Tāpēc neierobežo sevi, jūties brīvi, izmēģini un atrodi, kas patīk visvairāk.

Vagīna nav visjūtīgākā sievietes dzimumorgānu daļa. Labāku sajūtu sasniegšanai pievērs uzmanību arī citām erogēnajām zonām vienlaicīgi vai pirms vagīnas stimulēšanas. Viserotiskākais punkts sievietes ķermenī ir klitors, īpašas sajūtas var sniegt arī urīnizvadkanāla aizskaršana.

Pievērs uzmanību!

Pievērs uzmanību higiēnai, neaizmirsti nomazgāt rokas un seksa rotaļlietas! Ja tās tiks izmantotas arī anālajam seksam, tad drošībai izmanto prezervatīvu!Orālais sekss

Orālais sekss ir sieviešu vai vīriešu dzimumorgānu stimulācija ar muti, lūpām vai mēli. Eksistē vairāki šādas stimulācijas veidi un to kombinācijas, pie tam neviens no tiem nav vienīgais pareizais. Dzimumorgāni ļoti jūtīgi reaģē, ja tiem pieskaras ar mēli, tos sūkājot, laizot vai skūpstot. Lai panāktu lielāku efektu var izmantot dažāda stipruma (vājāku, vidēju, spēcīgāku) iedarbību uz dzimumorgāniem, kā arī dažāda tempa kustības.

Jautājumi varētu būt par orālā seksa sanitāri higēniskajiem aspektiem. No zinātniskā viedokļa orālais sekss ir tik pat higēnisks kā parasts skūpsts, protams, ja vien kādam no partneriem nav STS. Svarīgi piebilst, ka ar orālo seksu nodarbojas kā homoseksuāli, tā heteroseksuāli cilvēki.Geju sekss

Daži uzskata, ka tas nozīmē tikai seksuālu kontaktu, atrodoties aktīvā vai pasīvā lomā. Bet tas tā nemaz nav. Sekss starp diviem vīriešiem sastāv no daudzām lietām. Kopā jūs varat paveikt daudz jauku lietu, izmantojot rokas, lūpas un mēli. Iepazīstiet viens otru mazliet vairāk, ļaujot savai iztēlei ņemt virsroku.

Dažiem gejiem patīk anālais sekss, citiem tas nepatīk. Dažiem patīk būt aktīvā lomā, citiem – pasīvā, citiem patīk būt abās lomās, bet citiem nemaz nepatīk anālais sekss. Šeit Tev jāatceras, ka seksam vajadzētu sastāvēt tikai no darbībām, kas jums abiem sagādā baudu. Tev un Tavam partnerim jābūt ieinteresētiem un apmierinātiem ar to, ko jūs darāt kopā.

Kā Tu jau noteikti zini, pastāv risks seksa laikā iegūt dažādas seksuāli transmisīvās slimības, no kurām visnopietnākā ir HIV/AIDS. Tā kā ir svarīgi par sevi rūpēties. HIV vīruss var tikt nodots no inficētas personas neinficētai ar spermu vai asinīm, ja šie ķermeņa šķidrumi nonāk kontaktā ar atvērtu brūci vai nobrāzumu.

Tādēļ ir svarīgi būt pārliecinātam, ka tas nenotiks. Ja Tu nodarbojies ar anālo seksu, tas nozīmē, ka Tev ir jāizmanto prezervatīvs un uz ūdens vai silikona bāzes veidots lubrikants (nopērkams aptiekās, higiēnas preču veikalos, kā arī lielākajā daļā vairumtirdzniecības vietās).

Inficēšanās risks pastāv, ja Tu nodarbojies ar nedrošu seksu (bez prezervatīva), esot gan aktīvā, gan pasīvā lomā. Ja anālā seksa laikā Tu esi pasīvā lomā, ir viegli iegūt mazas traumas taisnajā zarnā, kas ir bīstami, jo caur šīm traumām, nonākot kontaktā ar spermu vai pirms ejakulācijas šķidrumu, organismā var iekļūt seksuāli transmisīvās infekcijas. Tā kā nepietiek ar to, ka „viņš izvilks ārā pirms beigšanas”. Viņam ir jālieto prezervatīvs jau no paša sākuma.

Ja Tu esi aktīvā lomā, anālā seksa laikā var rasties mazas traumas uz dzimumlocekļa un risks inficēties ar seksuāli transmisīvajām slimībām, ja šīs traumas nonāk kontaktā ar traumām partnera taisnajā zarnā. Tā kā ir svarīgi vienmēr izmantot prezervatīvu anālā seksa laikā.

Lubrikants palīdz uzlabot slīdamību un samazināt prezervatīva saplīšanas risku, bet svarīgi ir izmantot atbilstošu lubrikantu. NEKĀDĀ gadījumā neizmanto uz eļļas bāzes veidotus krēmus, piemēram, vazelīnu vai roku losjonu. To izmantošana var sabojāt un saplēst prezervatīvu.

Eksperti arī iesaka izvairīties no spermas iekļūšanas mutē. Tā kā neļauj savam partnerim beigt Tev mutē. Nav zināms, vai pastāv reāls risks, bet teorētisks risks inficēties pastāv noteikti. Tas ir Tavā ziņā vai Tu vēlies uzņemties šo risku.

Savā pirmajā seksuālajā pieredzē ar puisi mēs Tev iesakām būt godīgam un paskaidrot, ka tā ir Tava pirmā reize. Cerams, ka viņš būs īpaši uzmanīgs pret Tevi un Tu varēsi izbaudīt jauniegūto pieredzi.

Īpaši anālā seksa laikā ir svarīgi justies ērti un atbrīvoti. Ja Tu būsi nervozs, būs grūti novērst saspringumu, un tas nozīmē, ka varētu sāpēt, bet patiesībā tam nav jāsāp, arī pirmajā reizē nē!

Ar garu un patīkamu priekšspēli, kuras laikā jūs atslābināties, pavadāt laiku sagatavojoties, ieziežot anālo atveri ar lubrikantu, pirmā reize būs lieliska. Lai sajūtas būtu patīkamākas, iesākumā ieteicams izmantot pirkstus, lai būtu vieglāk pierast pie sajūtām.

Ja tomēr kaut kas sagādā nepatīkamas sajūtas vai sāp, tā ir zīme, ka kaut kas netiek darīts pareizi un to vajadzētu pārtraukt. Varbūt paņem pauzi vai mēģini vēlreiz kādu citu reizi.

Lai pirmajā reizē Tu justos droši un pārliecināti, mēs Tev iesakām to darīt ar savu Puisi, nevis iesaistīties vienas nakts sakaros. Tas arī to padarītu par daudz īpašāku piedzīvojumu. Par romantisku pasākumu, ko Tu atcerēsies kā lielisku pieredzi.

Mēs Tev nešaubīgi iesakām to darīt ar kādu, kuru Tu pazīsti un kam Tu uzticies. Un neaizmirsti, ka Tu gatavojies izmēģināt kaut ko jaunu. Tev nekad nevajadzētu darīt kaut ko piespiedu kārtā, ko Tu nevēlies darīt. Ja seksa laikā Tu nevēlies to turpināt, jebkurā brīdī Tu drīksti to pārtraukt. Un neskatoties ne uz ko – vienmēr lieto aizsardzību! Rūpējies par sevi un savu partneri un izbaudiet to!Lesbiešu sekss

Lesbiešu sekss ir tik pat daudzpusīgs un daudzveidīgs kā sekss starp vīrieti un sievieti. Ir tik daudz dažādu variantu kā nodarboties ar seksu – tik pat cik heteroseksuāliem pāriem.

Šajā rakstā nav iespējams apskatīt visas lesbiešu seksa detaļas un nianses, bet varam palīdzēt atrast to, ko Tu vēlētos vai to, kas Tev patiktu. Un nav jau liels noslēpums kā lesbietes nodarbojas ar seksu. Turpmāk tikai neliels ieskats.

Dažām patīk pieskarties ar pirkstiem vai mēli klitoram, citām patīk spēlēties ar pirkstiem vagīnā. Vārdu sakot, sievietēm bez visa pārējā ir desmit pirksti un mēle, un to pielietošanā seksā izdomai nav robežu. Daudzi domā, ka visas lesbietes seksā izmanto falla imitatorus. Tomēr pētījumi ir pierādījuši, ka patiesībā visai maz lesbiešu tos izmanto, līdz ar to tas ir tikai pieņēmums.

Varētu vēl rasties jautājums vai drošs sekss ir saistīts ar lezbietēm?! Vai var tikt nodots HIV vai kāda venēriskā slimība seksa laikā starp divām sievietēm? Lai gan, piemēram, ASV tika konstatēti daži gadījumi, tomēr tas netika pierādīts ar 100% ticamību, ka HIV var tikt nodots dzimumakta laikā starp divām sievietēm. Ar HIV inficētas sievietes maksts izdalījumi satur HIV vīrusu, tomēr risks to iegūt orālā seksa laikā ir visai mazs. Bet nekad nav par lieku izmantot kontracepcijas līdzekļus, nodarbojoties ar seksu ar partneri, par kuras veselību neesi pilnībā pārliecināta.

Orālā seksa laikā ir risks dabūt citas STS – hlamīdijas un herpes, un, lai izvairītos no šīm slimībām, ir ieteicams lietot speciālos sieviešu prezervatīvus. Lietojot šos prezervatīvus, ir iespēja izsargāties no maksts izdalījumu nokļūšanas mutē. Ja seksa laikā tiek lietots falla imitators, tad iesaka to lietot ar prezervatīvu, tādejādi izvairoties no gļotādu izdalījumu nodošanas vienam no otra.

Svarīgi atcerēties, ka sekss – tas nav tikai par „tehniku” kā to darīt, bet gan arī par jūtām un dalīšanos ar mīlestību. Nav runa par to, kā ar seksu nodarbojas sievietes, bet gan par to kā viņas dalās mīlestībā. Ievērojot zināmas robežas, Tava iztēle neierobežos veidus kā nodarboties ar seksu!Pornogrāfija

Pornogrāfija, jeb saīsinājumā – porno, ir izplatīta visā internetā, sastapšanās ar to virtuālajā vidē var būt neizbēgama. Vienkāršu kaķēnu attēlu googlēšana var aizvest pie visnegaidītākā rezultāta. Pornogrāfisku satura attēlu aplūkošana un rādīšana nepilngadīgajiem ir aizliegta ar likumu. To var arī saukt par seksuālo vardarbību.

Pornogrāfija ir rakstisks vai vizuāls attēlojums, kura galvenais mērķis ir panākt aplūkotāja seksuālo uzbudinājumu.

Aplūkojot pornogrāfiskus materiālus, jāatceras, ka tā tikai parāda ,,kā visam vajadzētu būt”. Tai ir izklaidējošs, ne izglītojošs raksturs. Kad nododaties seksuālām izklaidēm ar partneri, baudu jūs gūstat viens no otra, ne kaut kādiem iepriekš redzētiem materiāliem. Labākais seksuālās izaugsmes skolotājs esi tu pats, tavs partneris un kopīgā komunikācija.

Ja saskaraties ar bērnu pornogrāfiju internetā, nekavējoties ziņojiet: http://drossinternets.lv/page/53 Vēlreiz atgādinām, ka saskaņā ar Latvijas Republikas Krimināllikuma 166.panta 3.un 4.daļu bērnu pornogrāfijas aplūkošana, uzglabāšana, nepilngadīgu personu iesaistīšana pornogrāfisku materiālu izveidē ir aizliegta!
SEKSUĀLĀ VARDARBĪBA ir viena no četrām vardarbības izpausmēm un ar to var saskarties ikviens no mums neatkarīgi no personas dzimuma (bieži vien tiek maldīgi uzskatīts, ka seksuālā vardarbība var tikt vērsta tikai pret sievieti), gan neatkarīgi no personas vecuma (bērnu seksuāla izmantošana), gan no personas seksuālās orientācijas.

Seksuāls kontakts, kuru varmāka mēģina veikt vai kurš veikts, izmantojot spēku, draudus vai pierunāšanu.
Seksuālā vardarbība nav tikai izvarošana, uzspiests/vardarbīgs dzimumakts, bet arī cilvēka iesaistīšana seksuālos kontaktos, darbībās, lai varmāka saņemtu seksuālu apmierinājumu, piemēram, ķermeņa intīmās daļas rādīšana, pieskārieni u.c.
Seksuālā vardarbība ir arī tad, ja kāds liek skatīties pornogrāfiskus žurnālus, filmas vai iesaista pornogrāfiskās darbībās.
Ikviens ir aizsargājams no seksuālās vardarbības, bet gadījumos, kad persona ir kļuvusi par vardarbības upuri, viņam ir nodrošināma palīdzība.
Ja notikusi vardarbība pret bērnu, tad par notikušo vardarbību bērnam ir jāizstāsta kādam pieaugušajam, kuram viņš uzticas. Tas var būt kāds ģimenes loceklis, radinieks, drauga vecāks, kaimiņš, skolotājs, psihologs, sociālais darbinieks, policists.
Ikvienam ir pienākums ziņot policijai vai citai kompetentajai iestādei (piemēram, bāriņtiesai) par vardarbību pret bērnu.PROSTITŪCIJA maldīgi tiek uzskatīta par “profesiju” un dīvainā kārtā mūsu sabiedrībā pret to attiecas pārlieku toleranti. Šajā apakšnodaļā mēģināsim skaidrot, kāpēc prostitūcija tomēr nav “senākā profesija” un kā prostitūcija ir saistīta ar personas fizisko un garīgo veselību.

„Prostitūcija nav runa par seksu, tā ir varas spēle”


Kas ir prostitūcija?

Prostitūcija ir rīcība, nevis cilvēka īpašība. Tā ir seksuālo pakalpojumu pārdošana un pirkšana, kur maksājums ir noteikums seksuālajām attiecībām.

UZMANIES:

Prostitūcija var ietvert vardarbību un cilvēku tirdzniecību. Vairāk informācijas par cilvēktirdzniecību atradīsi šeit: http://www.cilvektirdznieciba.lv/ un to, kur meklēt palīdzību šeit: http://www.cilvektirdznieciba.lv/index.php?catalogue&id=67

Padomā par to, ja tu vēlies atbalstīt to, veicinot seksuālo pakalpojumu pieprasījumu. Pastāv arī risks, ka seksuālo pakalpojumu sniedzējas/sniedzēji cieš no prostitūcijas izraisītām psiholoģiskām problēmām.


Vai tu apsver iespēju pirkt seksu?

Pērkot to, tu riskē ne tikai ar savu veselību, bet arī iespējamā partnera/partneres veselību. Ja tev ir savs partneris vai partnere tavs pienākums ir viņam/viņai paziņot par seksuālo pakalpojumu pirkšanu, lai viņš/viņa varētu izlemt vai vēlas riskēt iegūstot kādu seksuāli transmisīvo slimību. Seksuālo pakalpojumu sniedzēji var prasīt klientiem izmantot prezervatīvu, bet tas ne vienmēr tiek ņemts vērā.


Mīti par prostitūciju:

Nepareizi: „Prostitūcija ir senākā profesija”

Patiesība: Prostitūcija ir viens no senākajiem veidiem kā personai, kam ir vairāk naudas līdzekļu, pirkt seksuālos pakalpojumus bez nekādām obligācijām uzņemties atbildību par sekām, kādas varētu rasties.


Nepareizi: „Prostitūcija ir veids kā kautrīgs cilvēks var nodarboties ar seksu”

Patiesība: Prostitūcija ir veids kā nodarboties ar seksu bez nekādām obligācijām, izņemot maksāšanu par to. Tam nevajadzētu būt romantiskam notikumam. Tā nav jūtu apmaiņa starp vienlīdzīgām pusēm, tā parasti attiecas tikai uz vienas puses vēlmēm.


Nepareizi: „Prostitūcija ir tikai sekss par naudu”

Patiesība: Prostitūcija var arī būt pēdējais risinājums ārkārtīgi sarežģītai dzīvei. Seksuālo pakalpojumu sniedzēji cieši no lielas sociālās stigmas un vairumā gadījumu no ļoti nedrošas nodarbošanās. Vai tu ieteiktu saviem jaunākajiem radiniekiem vai mātei pārdot seksa pakalpojumus, ja viņi būtu bez darba? Bez apvainojumiem, bet tas būtu jautājums, ko tu sev gribētu uzdot pirms pērkot seksa pakalpojumus no kāda cita brāļa, mātes vai tēva.


Attieksme pret prostitūciju

Liela daļa mediju un reklāmas rāda pārāk seksuālus attēlus. Tas darbojas „normalizējoši” un izceļ prostitūciju gaismā

Lai kāds būtu iemesls šai plaši izplatītajai piekrišanai, tas ir nepārprotami sarežģītāks jautājums kā attēli parasti komunicē. Padomā par saviem paša uzskatiem un izdari izglītotu izvēli pirkt vai nepirkt seksuālos pakalpojumus.

Prostitūcijas regulēšana Latvijā

Latvijā noteikumi aizliedz „savedējus” un bordeļus. Prostitūtām ir aizliegts pārdot savus pakalpojumus skolu un baznīcu tuvumā. Gan seksuālo pakalpojumu pircējiem gan pārdevējiem ir jābūt sasniegušiem 18 gadu vecumu. Visām prostitūtām ir jābūt atļaujai, jāiziet medicīniskās pārbaudes katru mēnesi un jānēsā līdz apstiprinājums, ka viņas ir veselas. Apstiprinājums klientam ir jāuzrāda pēc pieprasījuma. Seksuālo pakalpojumu sniedzējiem nav atļauts sniegt savus pakalpojumus, ja viņam vai viņai ir kāda seksuāli transmisīvā infekcija. Jebkāda prostitūcijas reklāma no trešajām personām ir aizliegta, tāpat kā jebkāda reklāma ar pornogrāfisku raksturu internetā un presē vai citos medijos.STS. Šajā apakšnodaļā Tu uzzināsi visu par seksuāli transmisīvajām slimībām (STS) – kā tās var un kā nevar iegūt, kādi ir to simptomi, kāda ir to ārstēšana.

Seksuāli transmisīvās slimības (STS) ir infekciju slimības, kurām viens no inficēšanas ceļiem ir seksuālie kontakti.

Bieži saslimšana ar STS sākumā nerāda nekādu subjektīvu sūdzību, tomēr par STS var liecināt tādi simptomi kā pastiprināti izdalījumi no dzimumorgāniem vai urīnvada, nepatīkama sajūta dzimumakta laikā, nieze dzimumorgānu apvidū, izsitumi vai kārpiņas uz dzimumorgāniem vai ap anālo atveri, palielināti limfmezgli, menstruālā cikla traucējumi sievietēm, erekcijas traucējumi vīriešiem.

Pazīstamākās STS ir sifiliss, gonoreja, uroģenitālā hlamidioze, mikoplazmas, vīrusu pepatīti, herpesvīrusu infekcija, trihomoniāze, kondilomas un kaunumu utis, kā arī HIV/AIDS.

Ja rodas pat mazākās aizdomas par inficēšanos, ir jāgriežas pie ārsta (dermatovenerologa, ginekologa, urologa vai ģimenes ārsta).

Lai mazinātu iespēju saslimt ar STS un HIV/AIDS ir jāievēro daži pamatprincipi:

jāizvairās no gadījuma rakstura seksuālajiem kontaktiem;

vienmēr lietot barjeras kontracepcijas metodes – prezervatīvus vai lateksa plēves – orālā, vaginālā un anālā seksa laikā;

ievērot personīgo higiēnu;

cienīt sevi un savu partneri;

vismaz reizi gadā apmeklēt ārstu un veikt profilaktiskās apskates, bet aizdomu gadījumos meklēt ārsta padomu nekavējoties.Gonoreja

Gonoreja ir bakteriāla infekcija, kurai iesākumā var nebūt nekādu simptomu. Vēlāk var parādīties dedzinoša sajūta urinējot, dzeltenīgi vagināli izdalījumi, apsārtums un ģenitāliju pietūkums, dedzinoša sajūta vai nieze vagīnas apvidū. Sievietēm gonoreja rada neauglības risku. Dažos gadījumos gan sievietēm, gan vīriešiem varētu rasties septicēmija, artrīts un meningīts, jaundzimušiem tā var izraisīt aklumu.

Gonoreja ir diezgan izplatīta, viegla STI (salīdzinot ar sifilisu un HIV), to ārstē ar antibiotikām.


Hlamīdijas

Hlamīdijas ir bakteriāla infekcija, kas izraisa gonorejai līdzīgus simptomus. Vairumam sieviešu, kas inficējušās ar hlamīdijām, simptomu nav, bet viņas infekciju viegli var nodot citiem. Hlamīdiju infekcija bieži vien tiek atstāta bez ārstēšana, bet tādējādi var rasties plaši bojājumi olvados, izraisot neauglību vai attiecīgos gadījumos – pāragras dzemdības. Vīriešiem hlamīdiju infekcija var izraisīt ģenitālā trakta infekcijas.

Hlamīdijas uzskata par vieglu STI, tās viegli padodas ārstēšanai ar antibiotikām.Sifiliss

Sifiliss ir bakteriāla infekcijas, kas cilvēkus piemeklējusi jau gadsimtiem ilgi. Tā ir tārpam līdzīga baktērija, kas cilvēku inficē, ieperinoties mutes vai ģenitāliju mitrajā, ģļotainajā vidē. Tad tā rada nesāpīgas čūliņas. Stadijā, kad izveidojas čūliņas, sifiliss ir ārkārtīgi lipīga infekcija. Vairumam sieviešu sifilisa infekcija atrisinās pati no sevis bez ārstēšanas. Bet 25 % tā pāries tā dēvētajā otrajā stadijā, kad to dēvē par “sekundāro” sifilisu, kurš attīstās nedēļu līdz mēnešu laikā pēc primārās stadijas un ilgst 4-6 nedēļas. Tā rezultātā var rasties izsitumi uz rokām un kājām. Terciārais sifiliss var attīstīties pēc vairāku gadu intervāla bez jebkādiem simptomiem un var radīt nopietnus nervu un centrālās nervu sistēmas bojājumus, infekcija var skart arī iekšējos orgānus.

Sifiliss ir nopietna slimība, un tā var arī apdraudēt cilvēka dzīvību. Parasti to ārstē ar antibiotikām, to var izārstēt, ja ārstēšanas process ir uzsākts savlaicīgi.

Izmantotie materiāli: http://www.medicinenet.com/syphilis_in_women/page2.htmTrihomoniāze

Trihomoniāze ir mazi parazīti, kurus galvenokārt nodot seksuālu kontaktu ceļā. Sievietēm šī infekcija galvenokārt rada vaginālu iekaisumu, kas var izplatīties arī dzemdes kakliņā. Var būt vērojami tādi saslimšanas simptomi kā nieze, izdalījumi (bieži – zaļgani un pārslveidīgi), dedzinoša sajūta urinējot, bieža urinēšana un sāpes dzimumakta laikā. Ir sievietes, kurām simptomi var arī nebūt. Grūtniecēm novēro sarežģījumus dzemdību laikā, piemēram, priekšlaicīgas dzemdības, un šo infekciju var nodot arī bērnam. Vīriešiem simptomus parasti nenovēro, tomēr iespējams, ka vīriešiem var būt urīnizvadkanāla infekcija, balti izdalījumi no dzimumlocekļa un iekaisums pūslī vai prostatas apvidū.

Trihomoniāze sekmē HIV izplatīšanos. Infekciju var ārstēt ar antibiotikām.Ģenitālās herpes

r vīrusa infekcija, kura rada apsārtumu un čūlas uz ģenitālijām vai mutē. Kad vīruss nokļūst ķermenī, pirmās 3 līdz 7 dienas tas ir mazaktīvs. Šajā laikposmā simptomu nav, un ar vīrusu nevar aplipināt citus. Slimības uzliesmojums parasti sākas ar niezi vai dedzinošu sajūtu, pēc tam rodas ādas apsārtums. Visbeidzot veidojas čūliņas. Parasti šīs čūliņas pieskaroties ir ļoti sāpīgas, tās var saglabāties no 7 dienām līdz 2 nedēļām. Vīruss ir lipīgs no tā brīža, kad rodas nieze, līdz tam, kad čūliņas pilnīgi sadzijušas.

Herpes uzskata par vieglu STI, tās viegli padodas ārstēšanai ar pretvīrusu ziedēm.B Hepatīts

ir hepatīta vīrusa forma, ko īpaši konstatē ķermeņa šķidrumos (siekalās, sēklā, vagīnas gļotās, asinīs vai plazmā), to var nodot seksuālu kontaktu ceļā, kontaktējoties ar inficētām asinīm, un tas ir ļoti lipīgs.

Sākotnēji slimībai varētu nebūt acīmredzamas pazīmes. Akūta infekcija varētu sākties ar apetītes zudumu, nepatiku pret kaut kādu konkrētu ēdienu, nelabumu, nelielu temperatūru un muskuļu un locītavu sāpēm. Veidojas dzelte, izkārnījumi kļūst bezkrāsaini, urīns – tumšs. Slimība līdz atlabšanai parasti ilgst četras līdz sešas nedēļas. Viena no iespējamām slimības komplikācijām ir hronisks hepatīts, ko raksturo nogurums, locītavu un muskuļu sāpes. Pastāv ievērojams risks, ka pacientiem ar ilgstošu hronisku B hepatītu, izveidosies aknu ciroze vai aknu vēzis.

B hepatīts ir nopietna slimība, un pret to iesaka vakcinēties. Slimības cēloņus nevar izārstēt.C Hepatīts

C Hepatīts ir vīrusa hepatīta forma, kas izplatās, ja rodas kontakts ar inficētām asinīm. Transmisija seksuālā ceļā notiek reti, bet tomēr risks pastāv. Simptomi var būt minimāli, infekcija var būt asimptomātiska. Tā izraisa hronisku hepatītu, kurš vēlāk var izraisīt cirozi vai aknu vēzi. Ir pacienti, kurus var atbrīvot no vīrusa, ilgstoši ārstējoties ar pretvīrusu zālēm.Cilvēka papilomas vīruss

Cilvēka papilomas vīruss ir vīrusu grupas nosaukums, kurā ietilpst vairāk nekā 100 dažādi vīrusa celmi jeb vīrusa tipi. Vairāk nekā 30 no šiem vīrusiem var nodot seksuālā ceļā. CPV seksuāli transmisīvie veidi var inficēt vīriešu un sieviešu ģenitāliju apvidu, tostarp dzimumlocekļa ādiņu, sieviešu ārējos dzimumorgānus, anālās aptveres rajonu un vagīnas, dzemdes un taisnās zarnas iekšējo sienu. Dažiem, kas inficējušies ar CPV, simptomi var neparādīties, un infekcija var pazust.

Ir arī tādi papillomas vīrusa paveidi, kurus dēvē par “augsta riska” paveidiem, jo tie var izraisīt dzemdes kakla, vulvas, anālo vai dzimumlocekļa vēzi. Daudzās valstīs ir pieejama vakcīna pret to CPV, kas izraisa dzemdes kakla vēzi.Kaunuma utis

Sīki, dzeltenpelēki parazīti, kas izskatās pēc maziem karbīšiem, pieķeras pie kaunuma matiem un, pārgriežot ādu ar savām knaibītēm, barojas no upura asinīm. Tieši tas izraisa neciešamu niezi!

Kaunuma utis dzīvo tikai desmit dienas, taču mātīte pirms nāves izdēj aptuveni 3-4 oliņas (gnīdas), kas pieķeras kaunuma matiņiem un turpina dzimtas vairošanos.

Kaunuma utis var iegūt esot ciešā saskarē ar personu, kurai ir kaunuma utis, piemēram, dzimumakta laikā, bet netīri palagi un dvieļi pārnes tās uz citām ķermeņa daļām.

Jāmin, ka kaunuma utis ir gana nekaitīgs parazīts, izņemot gadījumus, kad tās pārnēsā slimības un iekaisumus veicinošas baktērijas.

Ārstēšana:

Abiem partneriem un tuvākajiem ģimenes locekļiem jāmazgājas ar īpašu losjonu, šampūnu vai jāieziež īpaša ziede vai šķidrums. Apmatojuma noskūšana nav nepieciešama, kaut gan ieteicama. Visa gultas veļa un apģērbs rūpīgi jāizmazgā, iespējams, jāapstrādā arī matrači, jo nepieciešams pavisam nedaudz, lai parazītu uzdzīve sāktos no jauna!

HIV ir bīstamākā no STS un to nav iespējams ārstēt. Šajā apakšsadaļā sniegsim atbildes uz jautājumu, kā ar HIV ir iespējams inficēties un kā nav iespējams inficēties. Tāpat skaidrosim, ko nozīmē būt HIV inficētam un kā izpaužas medicīniskā un psiholoģiskā palīdzība.


AIDS ir iegūtais imūndeficīta sindroms (angliski Acquired Immune Deficiency Syndrome) – HIV vīrusa izraisīta infekcijas slimība. Tomēr HIV un AIDS nav viens un tas pats, jo AIDS ir HIV infekcijas beigu stadija.


Tiek šķirti vairāki HIV infekcijas posmi.


1. Tā sauktais loga periods

Tas ir laika posms pēc inficēšanās brīža, kas ilgst vidēji divus līdz trīs mēnešus, taču retos gadījumos pat sešus. Loga periodā inficētā cilvēka asinīs ir daudz vīrusu, taču ar parasto HIV testu nevar noteikt, vai cilvēks ir inficējies.

Ar to HIV testu, ko mēs saucam par parasto, tiek meklētas antivielas pret HIV, kas loga periodā cilvēka organismā vēl nav izstrādājušās. Tāpēc, ja ir aizdomas, ka inficēšanās varētu būt notikusi, bet tests to neuzrāda, ieteicams pēc pusgada pārbaudīties atkal, bet līdz tam neradīt situācijas, kurās varētu pakļaut inficēšanās riskam citus.

Retos gadījumos divu nedēļu laikā no inficēšanās brīža var parādīties gripai līdzīgas pazīmes – paaugstināta temperatūra, sauss klepus u. tml. –, kas ātri pāriet. Citādi cilvēks jūtas un izskatās vesels, bet jau var inficēt citus.2. Latentais periods

Latentais jeb HIV+ (HIV pozitīvais) periods var ilgt sešus līdz divpadsmit un pat vairāk gadu. Šajā laikā vīruss cilvēka organismā turpina vairoties, un cilvēks var inficēt citus, pats pat nenojaušot, ka ir inficēts ar HIV. Latentajā jeb HIV+ periodā parastais HIV tests uzrāda, vai notikusi inficēšanās, bet veikt testu bieži vien neienāk prātā, jo cilvēks jūtas un izskatās vesels.3. Simptomātiskais periods, kura gala stadija ir AIDS

Šajā periodā parādās tādi simptomi kā uzņēmība pret infekcijām, krišanās svarā, drudzis, apetītes zudums u. c. Cilvēka imūnsistēma pakāpeniski zaudē spēju cīnīties ar dažādām infekcijām un slimībām, jo HIV to ir pārmācis.

AIDS ir HIV infekcijas beigu stadija, kad cilvēka imūnsistēma vairs nespēj pretoties slimībām, kas noved pie cilvēka nāves. Nāves cēlonis bieži ir dažādas plaušu slimības (tuberkuloze, pneimonija u. c.), audzēji, gripa vai citas infekcijas slimības.Kā var un kā nevar inficēties ar HIV?

HIV var iegūt, ja inficētas personas

 • asinis,
 • sperma,
 • izdalījumi no vagīnas vai
 • mātes piens

nonāk otras personas asinsritē caur bojātu ādu vai gļotādu.Augsts risks inficēties ar HIV

 • Augsts risks inficēties pastāv anālā un vaginālā seksa laikā abu dzimumu partneriem, tāpēc atturies no seksa vai lieto prezervatīvu. Risku palielina vairāki dzimumpartneri, bieža dzimumpartneru maiņa, sekss alkohola vai citu apreibinošu vielu ietekmē.
 • Augsts risks inficēties pastāv, lietojot narkotikas intravenozi (ievadot tās vēnā ar šļirces adatu), tāpēc nelieto narkotikas vispār, bet, ja tomēr lieto narkotikas intravenozi, nekad nedalies ar savu adatu un šļirci, kā arī neaizņemies no citiem.

Ar HIV inficēta māte var inficēt savu bērnu grūtniecības un dzemdību laikā vai barojot viņu krūti, tāpēc grūtniecēm tiek rekomendēta HIV testa veikšana. Ir pieejama efektīva ārstniecība, kura, savlaicīgi uzsākta, ļauj mazulim piedzimt veselam.Risks inficēties ar HIV

 • Risks inficēties ar HIV pastāv arī orālā seksa laikā, nelietojot prezervatīvu, un risks palielinās, ja mutes gļotādā ir bojājumi (sīkas un nemanāmas brūcītes, iekaisums, asiņojošas smaganas, izrauts zobs, čūlas u. c.).
 • Risks inficēties pastāv, veicot tetovēšanu vai pīrsingu mājas apstākļos un pat salonos, ja netiek ievērotas higiēnas normas un instrumenti netiek dezinficēti vai nomainīti. Atceries – ja notiek saskare ar svešām asinīm, tas ir riskanti.Riska inficēties ar HIV nav

 • skūpstoties, sarokojoties, apskaujoties.
 • lietojot kopīgus sadzīves priekšmetus (telefonu, traukus, apģērbu, dvieli u. c.).
 • apmeklējot ārstniecības iestādes, tualetes, pirtis, baseinus, kā arī braucot sabiedriskajā transportā.
 • šķaudot, klepojot, saskatoties ar sviedriem, asarām, siekalām, izdalījumiem no deguna, ja vien tie nesatur asinis.
 • insektu un dzīvnieku kodumu rezultātā, jo cilvēks ir vienīgais HIV pārnēsātājs.

Latvijā nav reģistrēts neviens inficēšanās gadījums ar HIV no donoru asinīm! Visas donoru asinis un orgāni tiek pārbaudīti ar īpaši jutīgiem testiem.Vai HIV/AIDS var izārstēt?

Nē, nevar. Ir pieejamas zāles, kuras var paildzināt laiku, līdz attīstās HIV beigu stadija, tomēr nav zāļu, kas vīrusu organismā varētu pilnībā iznīcināt.

Taču ir iespējams sevi pasargāt no inficēšanās.


Galvenie nosacījumi, lai sevi pasargātu no HIV/AIDS

 • Rūpējies par savu veselību!
 • Atturies no seksa līdz brīdim, kamēr nejūties tam iekšēji gatavs(-a) un neesi pilnībā drošs(-a), ka jūs abi to vēlaties!
 • Runā ar savu dzimumpartneri, ja esat nolēmuši nodarboties ar seksu – pārrunājiet lietas, kas ir svarīgas, lai izvairītos no HIV/AIDS un STI (vai iepriekš nav bijis risks inficēties, vai veikts HIV tests, vai ir zināms, kā lietot prezervatīvu u. c.).
 • Seksa laikā pareizi lieto prezervatīvu!
 • Atturies no gadījuma rakstura dzimumsakariem!
 • Nelieto narkotikas! Ja tomēr tu to dari, tad, ievadot tās vēnā, nekad nelieto ar kādu kopējas šļirces vai adatas!
 • Ja pret tevi kāds izturas vardarbīgi, piemēram, piespiež nodarboties ar seksu vai lietot narkotikas, pēc iespējas ātrāk to izstāsti kādam uzticamam pieaugušajam vai draugam. Tici, ka citi var tev palīdzēt!


HIV testsLesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un viņu draugu apvienības “Mozaīka” http://www.mozaika.lvsadarbības ar Baltijas HIV asociāciju http://www.balthiv.comun partnerorganizācijām — Veselības ministriju un “Norvēģijas Geju un lesbiešu veselību” — rezultātā 2014.gada 5.martā, lai mazinātu HIV un seksuāli transmisīvo infekcijas slimību izplatīšanās risku sabiedrībā, darbu sāka “Testpunkts”.“Testpunkts” ir pirmais konsultāciju—izmeklējumu punkts vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem. “Testpunkts” atrodas Stabu ielā 19 — 2 un apmeklētājus pieņem divas reizes nedēļā — otrdienās un trešdienās no plkst.18.00 līdz 20.30. Visi pakalpojumi — informācija par infekcijām un to profilaksi, ārstniecības iestādēm un speciālistiem, primārā izmeklēšana uzHIVun sifilisu — ir bez maksas.

“Testpunkts” ir atvērts projekta “Sociālās iekļaušanas veicināšana, uzlabojot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un kvalitāti vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem” ietvaros ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.—2014.gada perioda programmas “NVO fonds” apakšprogrammas “NVO projektu programma” atbalstu. Līdzfinansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, bet tā pārraudzību Latvijā nodrošina Sabiedrības integrācijas fonds.

Latvijā asinis izmeklēšanai uz HIV var nodot gandrīz jebkurā ārstniecības iestādē. Nododot asinis uz HIV testu, jāmaksā pacienta nodeva. Visas HIV testam nodotās asinis nonāk Latvijas Infektoloģijas centra HIV/AIDS nodaļā, kur tiek apstiprināti rezultāti.

Ja tu dzīvo Rīgā, visērtāk uzreiz doties uz Latvijas Infektoloģijas centra HIV/AIDS nodaļu Linezera ielā 3 (tel. 67014532), kur zinošs medicīnas darbinieks gan pirms, gan pēc testa ar tevi pārrunās jautājumus, kas saistīti ar HIV/AIDS. Ja izrādīsies, ka esi inficēts ar HIV, tev sniegs nepieciešamo informāciju un palīdzību.

AIDS diennakts uzticības tālrunis 67543777.Atbalsts HIV inficētājiem

Pēc Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) datiem, kas datēti ar 2011.gada 1.janvāri, Latvijā kopumā ir 4888 personas, kuras ir inficētas ar HIV un 950 personām ir diagnosticēta AIDS stadija. Tomēr, kā norādīts LIC mājas lapā – statistikas dati atspoguļo tikai reģistrēto HIV/AIDS gadījumu skaitu. Patiesais HIV inficēto personu skaits Latvijā tiek lēsts 1,5 – 2 reizes lielāks.Galvenā HIV ārstēšanas metode, kuru izmanto HIV inficētajiem, ir antiretrovirālā terapija, kura izpaužas kā pastāvīga medikamentu (vairāku zāļu kombināciju) lietošana ik dienu visu atlikušo mūžu. Tā neizārstē pilnībā, bet var uz vairākiem gadiem aizkavēt slimības attīstības procesu. Šie medikamenti aizkavē HIV vairošanos organismā, līdz ar to stabilizē kopējo veselības stāvokli un dod iespēju inficētajam cilvēkam dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

Šī metode ir ne tikai HIV inficēto ārstēšana, bet vienlaikus arī profilakses pasākums HIV/AIDS tālākai izplatībai, jo var samazināt HIV infekcijas apjomu inficēta cilvēka organisma šķidrumos (asinīs, izdalījumos no dzimumorgāniem un mātes pienā) līdz tādam līmenim, ka tie nav infekciozi un bīstami citiem cilvēkiem – tas gan nenozīmē, ka HIV inficētais var var piekopt nedrošu seksuālo dzīvesveidu!

Tomēr viss nav tik vienkārši: šī terapija prasa ārkārtīgi lielu pašmotivāciju, jo medikamenti ir jālieto regulāri katru dienu visa atlikušā mūža garumā un neatkarīgi no apstākļiem, ar kādiem varētu saskarties šo medikamentu lietotāji. Bieži šo medikamentu lietošanā ir novērojamas dažādas blakusparādības. Nepareiza vai neregulāra medikamentu lietošana var izraisīt pret medikamentiem rezistentu (medikamentiem pretoties spējīgu) HIV formu veidošanos, tas ir, vīruss attīsta tādas formas, kurām iepriekš lietotās zāļu kombinācijas vairs nepalīdz. Ar šādām vīrusa formām inficētiem cilvēkiem var rasties grūtības piemērot optimālu ārstēšanu.

Latvijā antiretroviālo terapiju nodrošina Latvijas Infektoloģijas centrs un pilnībā apmaksā valsts, bet darbojas arī vairākas atbalsta grupas un organizācijas, lai atvieglotu HIV inficēto cilvēku dzīvi. Svarīgi ir apzināties, ka HIV inficētie ir vienlīdzīgi mūsu sabiedrības locekļi, viņiem ir tādas pašas tiesības uz cieņu no pārējiem sabiedrības locekļiem.» Biedrība “DIA+LOGS” sniedz psiholoģisku, emocionālu un sociālu atbalstu ikvienam, kurš saskaras ar HIV/AIDS, neatkarīgi no tā, vai persona pati ir inficēta vai nē. Biedrības bezmaksas pakalpojumi: HIV ekspress tests, psihologs, sociālie darbinieki, šļirču apmaiņa. Vairāk informācijas biedrības “DIA+LOGS” mājas lapā.

» Biedrība “AGIHAS” (Atbalsta grupa inficētiem ar HIV un AIDS slimniekiem) apvieno brīvprātīgos un HIV un inficētos, veidojot atbalsta grupas. Vairāk informācijas biedrības mājas lapā.

—–

Izmantotie attēli:

(c) Informācija sagatavota pēc Latvijas Infektoloģijas centra materiāliem HIV/AIDS sadaļā.
ATKARĪBAStāpat ir cieši saistītas ar personas seksualitāti un fizisko un garīgo veselības stāvokli. Atkarības, ar kurām Tu vari sastapties savā dzīvē, ir ļoti daudz, tāpēc šajā apakšnodaļā centīsiemies sniegt ieskatu fiziskajās un psiholoģiskajās atkarībās un veidos kā tikt galā ar tām.


Narkomānija

Narkotiskās vielas ir starptautiski noteiktas vielas, kas iedarbojas galvenokārt uz centrālo nervu sistēmu.

Atkarībai no narkotiskajām vielām sākumā ir psihisks raksturs. Lietojot narkotiskās vielas, veidojas vēlme tās lietot atkārtoti. Šo vēlmi var pastiprināt dažādi priekšmeti, piemēram, tikšanās ar cilvēkiem, kuri tās lieto un citi apstākļi.

No narkotiskajām vielām veidojas fiziskā atkarība – nesaņēmis kārtējo narkotisko vielu devu, cilvēks jūtas ļoti slikti.

Narkotiku lietotājs apdraud gan sevi, gan sabiedrību, jo, nonākot narkotisko vielu atkarībā, viņš ir spējīgs izdarīt visu, lai saņemtu kārtējo devu. Visas narkotiskās vielas noārda praktiski visus cilvēka orgānus, bet to pārdozēšana izraisa nāvi.

Par darbībām ar narkotiskajām vielām, tevi var saukt pie likumā noteiktās atbildības.


Atstāt komentāru
Komentāri
  Esi pirmais un atstāj komentāru!